Bez ubrousků to nejde

Moje babička ubrousky vždy sušila rozložené v trávě na sluníčku a škrobila, maminka je prala a my dnes kupujeme papírové pro jejich snadné použití. Mají různé barvy, tvary a dekory pro slavnostní příležitosti. A právě u slavnostních příležitostech a setkáních s našimi nejmilejšími bychom si mohli dopřát luxusu plátěných ubrousků.

Římané a středověk

Látkové ubrousky používali již Staří Římané, kteří si na hostiny nosili hned dva své vlastní, které měly zlatou výšivku. Ta byla odrazem jejich společenského postavení. Do jednoho si otírali zpocené čelo a do druhého ruce. Ve středověku se na ubrousky pozapomnělo a pro umaštěná ústa a ruce se používal velký kus látky společný pro všechny stolovníky. Zanedlouho si pokrok vynutil stolování s příbory a ubrousek tak mohl plnit funkci dekorační.

Stolování dnes

Pro slavnostnější stůl se doporučuje ubrousek látkový o velikosti 40×40 cm, který se podle barvy ubrusu může ladit do různých odstínů. Pro snadnou dekoraci se využívají různé druhy kroužků na ubrousky z nerezové oceli, porcelánu, plastu, papíru, ale i z přírodních materiálů. Záleží jen na naši fantazii, čím naše hosty překvapíme. S ubrousků se skládají různé umělecké tvary připomínající lotosový květ, růži, psaníčko, lodičku aj.

Pro papírové ubrousky se nabízí celá řada různých stojanů z akrylu nebo nerezové potravinářské chromniklové oceli jako dekorace na stůl. Pro větší společnost se na rautových stolech používají zásobníky, které mohou být z melaminu, chromované nebo nerezové. Vždy hezké a hygienické ubrousky nabízí tzv. podavače ubrousků, které naleznou své využití na velmi frekventovaných místech.

Nezáleží na tom, zda je ubrousek papírový nebo látkový, existují vždy určitá pravidla pro jejich používání:

  • Pravidlo 1: Papírový ubrousek složený do trojúhelníku se dává pod vidličku, přeložený plátěný ubrousek vlevo od vidličky.
  • Pravidlo 2: Pokud je ubrousek k dispozici, tak ho použijte.
  • Pravidlo 3: Vyčkejte na hostitele, než začnete ubrousek používat.
  • Pravidlo 4: Pokud je ubrousek příliš velký, složte ho tak, aby zakryl pouze Váš klín.
  • Pravidlo 5: Ve společnosti ubrousek nenápadně rozkládáme na klín.
  • Pravidlo 6: Již před naservírováním jídla si připravíme prostor pro jídlo.
  • Pravidlo 7: Ubrousek se odkládá neušpiněnou stranou nahoru vlevo od talíře. Stejně tak pokud dojíte, nikdy jej nepokládejte na talíř. Tam může být jen ubrousek papírový.
  • Pravidlo 8: Jak použít ubrousek? Ústa stačí lehce poklepat. Neotíráme se s ním jako s ručníkem; Neměli byste jím přikrývat celé kalhoty, ani ho neuvazovat kolem krku nebo zastrkovat za límec košile jako bryndák.

20 tipů, jak skládat ubrousky nejen na svatební stůl

Oblečte svůj sváteční stůl do rautové sukně, zvolte si téma a pusťe se do výzdoby. Nezapomeňte na jmenovky a klasické nebo látkové ubrousky, ze kterých můžete vytvořit nezapomenutelné aranžmá.

Podívejte se na nové kreativní inspirace na skládání ubrousků  pro každou příležitost.

zdroj: Internet

About Eva Povová 183 Článků
Její hobby jsou ruční práce, ráda čte a dívá se na detektivky. eva.loket@seznam.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*