S prkénkem jsem zadobře

Zakoupila jsem si prkénko s drážkou pro jeho vzhled a praktičnost, že je malé a dobře skladné. Že se bez něho neobejdu a budu prkénko využívat skoro každý den, jsem netušila.

Jako podnos

Snídaně o víkendu v pohodlí obývacího pokoje, kdy si na prkénko nachystám horkou čokoládu a rohlík s medem. Zákonitě se med vždy přepraví z rohlíku na prkénko, ale to mi nevadí, protože se dál nedostane. Při vaření na plynovém sporáku je stále k dispozici, také už je za ta léta co ho vlastním dobře očmouzené.

Jako stojánek

Kulaté prkénko dobře slouží jako stojánek na olej a různá dochucovadla, které mám vždy při ruce. Pro velmi oblíbené palačinky a lívance je mísa s těstem blízko pánvičky a netrousím tak hmotu po celém sporáku.

Nakonec mi prkénko poslouží i jako odstavná plocha na horké hrnce a pekáče.

Na krájení

Krájení masa, to je samostatná kapitola. Když se mi pečeně povede pěkně upéci, není nic snazšího, než využít prkénko s drážkou pro odtékání šťáv na jeho nakrájení. V restauraci se hodně tyto prkénka využívají na podávání steaků, kolena nebo tataráku. Krásně stylově podávané potěší všechny naše smysly, nejen chuťové. Proto si rádi tyto pochutiny vychutnáme u odborníků.

Přípravu zeleninových nebo ovocných salátů si bez prkénka s drážkou neumím ani představit. Kolečka se nerozutečou, šťáva z ovoce neuteče a připravit vynikající caprese s mozarellou a rajčaty je pak hračka.

Na servírování

U nás je zvykem podávat sýry přímo na prkénku se speciálním nožem v doprovodu ovoce, džemů a domácího pečiva. Skvělou chuť kombinace sladkého a slaného doplňuji vínem v tuhém i tekutém stavu.

Co by „mini stoleček“

A protože je den hrozně krátký, můj volný čas nastává s večeří u televize. Na prkénko naskládám dostupné potraviny, přidám nůž a vidličku a pohodlně se usadím na pohovku. Pak už jen krájím, mažu, vrstvím, pojídám a v klidu sleduji dění kolem sebe. Mám svůj vlastní „stoleček“, nikde žádné drobečky a úklid je také rychlý. Příbory do myčky a prkénko lehce otřu vlhkým hadrem. Nikdy ho nenamáčím ani nezkouším z lenosti dávat do myčky. Je to dřevo, které by se zkroutilo, popraskalo a už by mi nesloužilo tak, jako dosud.

Myslím, že se poohlédnu po novém a koupím kamaráda také manželovi. Třeba mi na něm jednou něco dobrého připraví …

About Eva Povová 183 Článků
Její hobby jsou ruční práce, ráda čte a dívá se na detektivky. eva.loket@seznam.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*