Měření teploty masa

Ano, je to tak, bez teploměru na měření vnitřní teploty potravin nemůžete v dnešní kuchyni, ve které se připravuje či vydává jídlo, vůbec existovat. Měříme tak teplotu uvnitř masa během pečení v troubě, pro vynikající kontrolu teploty nezbytně nutnou pro zničení zdraví škodlivých bakterií.

Měříme vnitřní teplotu masa

  • Měřit vnitřní teplotu masa je velice důležité také proto, protože když maso příliš přepečeme, jeho ztráta může být až 20%.
  • Při několika kilogramech masa, které budete péct v nějakém menším provozu, to nebude hrát zas až tak velkou roli, ale při několika metrácích masa, které se pečou v nějaké velkokuchyni to může vést až ke krachu podniku.
  • Existují i tabulky, podle kterých je možné dle váhy masa stanovit, jak dlouho je třeba určité maso péct, nejsou však zcela přesné, protože se v nich nepočítá s případným stářím masa. Nejspolehlivější metoda, jak zjistit skutečnou vnitřní teplotu masa je změřit si ji vpichovým teploměrem.
  • Používání teploměrů při přípravě jídel je relativně nová technika, protože digitální či příhodné kapesní teploměry dříve neexistovaly.

Druhy vpichového teploměru

Nyní existuje na trhu široká škála vpichových teploměrů.

Jak na to?

Jehlici zapíchněte do masa v jeho nejsilnějším místě alespoň do dvou třetin délky. Špička jehlice musí být co nejblíže středu masa a nesmí se nacházet v blízkosti tuku nebo kosti.

U každého digitálního teploměru by měl být přiložen návod na použití a tabulka, ve které je doporučený stupeň prohřátí určitého druhu masa.

Níže přikládám tabulku, která je přiložena k digitální vpichové masové vidlici:

Bezpečnostní předpisy:

  1. plastové části vidlice nikdy neponořujte do vody
  2. před první použitím a po použití vidlici čistěte houbou se saponátovým mycím prostředkem
  3. vidlici nikdy nenechávejte zasunutou do potraviny po celou dobu tepelného zpracování. Slouží pouze k momentálnímu prověření teploty
  4. s touto vidlicí nikdy nejezte

4 Comments

  1. Dobrý den, koukám na tabulku stupňů u digitálního vpichoveho teploměru. Tzn pokud chci krvavé hovezi, má teplota středu dosáhnout 60C a pak vypnout? Nebo při této teplotě se ještě nějakou dobu péče? Děkuji!

    • Dobrý den. Omlouvám se za zpoždění odpovědi, jakmile obdržím informaci od našeho šéfkukaře, ozvu se Vám. Tč. je na dovolené. Děkuji za pochopení. Redakce Gastrotip.cz

    • Dobry den,
      60C uz je dost. Ja mam rad tak medium-rare a pozuivam 53C.
      Jakmile maso dosahne tuto vnitrni teplotu hned ho vyndam. A necham ho venku odpocinout cca 10, kde ho take teprve solim.

      Pokud chcete, zkuste tento postup, ktery mam z kurzu delani steaku a funguje perfektne:
      -zapnout troubu na 200C
      -vyndat maso z lednice. Pomazat olivovym olejem z obou stran. Opeprit, pridat treba nasekany rozmaryn nechat 10min odpocinout
      -rozpalit steakovou panev co to jde, az se z ni bude kourit.
      -maso zatahnout z kazde strany 50 sekund
      -maso dat na plech do trouby a napojit teplomer. (Treba IKEA ma vyborny teplomer na maso s dratkem ven a teplomer je magneticky) 200,-kc
      -po dosazeni 53C maso vyndam nasolim a necham 10 min lezet

      53C -medium-rare
      58C – medium
      70C – well done

      hotovo 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*