Masopust, pokaždé jindy?

Jitrnice, jelita, tlačenka, ovar a prdelačka. Masopustní hody jsou tady. Vždy se odvíjí od data Velikonoc.  Masopust, nebo-li „Fašank“ začíná letos po Vánocích 6. 1. svátkem Tří králů a končí Popeleční středou, která letos připadá na 26. února 2020. Popeleční středou začíná období půstu před Velikonocemi

Přípravou je čtvrtek před masopustní nedělí, zvaný „tučný“, nebo „tučňák“.

Tučný čtvrtek 20. 2. 2020

Každý by si měl dopřát tolik mastného jídla a piva co snese. Prý, abychom byli celí rok zdraví a silní. Pestrý masový jídelníček tradičně obsahuje

  • vepřová, knedlík, zelí
  • ovar s hořčicí a k tomu strouhaný křen
  • škvarková pomazánka
  • zabijačková polévka
  • pečené jelítko a jitrnice se zelím a bramborami
  • plněná domácí kobliha
  • boží milosti
  • klobásy, slanina a pochopitelně pálenka

Karneval znamená maso nashle

Hlavní masopustní zábava připadá na neděli. Masopustní neděle připadá na 23. února 2020. Vyvrcholením masopustu bylo Maškarní úterý –  Masopustní úterý, kdy se pořádají maškarní průvody.

Slovo karneval pochází nejspíš z italského carne levare, „zvedat maso“, tedy začátek postního období před Velikonocemi. S maskou se jde do průvodu a navštěvují se jednotlivá stavení. Pak se tancuje až do rána. V domě nechybí pro návštěvníky malé pohoštění a „něco na zahřátí“. Nejčastějšími maskami jsou medvěd s medvědářem, kůň, kozel, kominík, bába s nůší aj.

Karneval předchází Popeleční středě, která připadá letost na 26. února 2020. Závěr masopustu je také známý jako bláznivé dny, fašank, šibřinky, končiny.

Vyšší tržby v restauracích

Než ta hrůza nastane, než dáme masu vale, je potřeba si pěkně nacpat bříška. Prý máme jíst co nejvíce, abychom vydrželi.

Mimořádné akce a organizované veselí – taneční zábavy, hýření, lidové zábavy v maskách, maškarní bály vždy přispějí ke zvýšení obratu v restauracích.

Prdelačka není sprostě

A není to ani označení ženy s velkým pozadím. Je to polévka vynikající chutí z krup a vepřové krvy.

Uvařené kroupy smícháme s vepřovou krví, přidáme rozetřený česnek, pepř, majoránku a krátce povaříme (V nářečích – Haná: prdelanka, Lašsko: prdelovica, Morava: podprdelačka, Slezsko: prdelůvka) je mastná polévka při zabijačce (ovarovice).

Koblihy k masopustu

Co k tomu potřebujeme?
1 lžíce rumu, 50 g cukru, 40 g droždí, 40 g másla, 500 g polohrubé mouky, 4 – 5 žloutků, špetka soli, 2 – 3 dl smetany, džem, olej na smažení

Máslo necháme změknout. Droždí rozdrobíme a smícháme s lžící mouky, cukru a 3 lžícemi smetany v hladké těsto, které necháme vykynout.

Změklé máslo utřeme se zbylým cukrem do pěny. Pak přišleháme metlou žloutky. Kváskem zaděláme žloutkovou pěnu. Přidáme mouku, rum a podle potřeby sladkou smetanu. Vypracujeme hladké a vláčné těsto, na kterém  se vytvoří puchýřky.

Těsto nožem rozkrojíme na 3 díly. Vezmeme váleček na těsto a vyválíme 1 cm vysoký plát a vykrojíme sudý počet koleček. Do každého kolečka dáme trochu džemu a uzavřeme druhým kolečkem. Necháme vykynout a smažíme z obou stran na pánvi dozlatova.

 Nakonec posypeme skořicovým nebo moučkovým cukrem a podáváme.

Návod na zabijačku

Hezký návod na kompletní zabijačku je na portálu www.zabijacky.cz. Kdosi nepodepsaný sestavil hromadu užitečných návodů a informací.

About Eva Povová 183 Článků
Její hobby jsou ruční práce, ráda čte a dívá se na detektivky. eva.loket@seznam.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*