Skladování a uchování vín

Pro archivaci vína je ideální vinný sklípek s konstantní teplotou 10 až 12 °C. Víno skladujte v leže tak, aby se korek dotýkal vína. Nedojde tak k seschnutí.

Kde a jak uchovávat víno

 • Vína je vhodné uložit do regálu na víno tak, aby nedocházelo k seschnutí korku. Pokud nemáte k dispozici vinný sklep, je pro uchování na kratší dobu (v řádu měsíců) možno využít i jiný vhodný prostor, např. chladnou komoru či speciální místnost s chlazením. Velice důležité je, aby teplota nekolísala. Místnost musí být temná a bez jakýchkoliv pachů, které by mohly vniknout do korku.
 • Dalším řešením pro uchování je také speciální chladící skříň na víno (vinotéka). Některé vinotéky mají různé zóny s rozdílnou teplotou od červených vín až po sekty. Takže při vyjmutí vína z této skříně jej můžete přímo servírovat. Víno můžete přelít do karafy, nebo přímo do sklenky.

Proč vína archivovat?

Proč vůbec nakupovat větší množství a druhů vín do zásoby, když nabídka vín v obchodech je tak široká?

 1. Máte zásobu rozličných druhů vín pro různé příležitosti a různé chuti hostů. Nikdo vás nepřekvapí.
 2. Každé kvalitní víno má svůj unikátní charakter. Když narazíte na víno, které je obzvláště dobré, je dobré ho mí ve vinotéce a mít tak možnost ho chutnat v různých fázích zrání.
 3. Hodnota kvalitního vína stoupá. Ale současným trendem je konzumovat většinu vín relativně mladých, tj. 1 – 3 roky po sklizni.

Jaká vína můžeme archivovat?

Vědět přesně, která vína se k archivaci hodí a znát, kdy je ten správný čas pro jeho otevření, vyžaduje nemalé odborné znalosti. Zde je několik rad, které by vám mohli pomoci.

 • Existují odrůdy, které dávají vína s vyšším obsahem extraktu. Čím vyšší je obsah extraktu, tím větší předpoklad k archivaci víno má. Je to mimo jiné proto, že čím vyšší je obsah kyselin (jako důležitá součást extraktu), tím horší podmínky pro rozvoj má nežádoucí mikroflóra.
 • Alkohol přispívá k celkové „robustnosti“ vína a mimo jiné omezuje možný rozvoj nežádoucích bakterií. Víno, které chceme delší dobu skladovat, by mělo mít min. 12 % obj. alk.
 • Volná kyselina siřičitá chrání víno před oxidací – víno s nízkým obsahem kyseliny siřičité rychle stárne, případně se může oxidací úplně zkazit.

Ideální zralost

Ideální zralost není jen o chuti daného vína, ale také o chuťových nárocích konzumenta. Někdo má raději svěží, ovocitý charakter vína, jiný preferuje vyzrálé, archivní tóny.

Ideální zralost u českých a moravských vín:

 • u běžných jakostních a kabinetních vín 1 – 3 let po sklizni
 • u extraktivních pozdních sběrů a výběrů 3 – 6 (i více) let po sklizni
 • u bobulových výběrů, ledových a slámových vín min. po 3 letech, ale někdy i mnohem později.

Obecně bílé víno zraje v láhvi rychleji, než červené.

Zdroj internet.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*