Espresso je jen jedno

Máte rádi šálek kávy během dne, ale dělá vám trochu problém vyznat se v různých druzích tohoto aromatického lahodného nápoje? Dali byste si občas i něco jiného než espresso, ale nevíte, co od dalšího nápoje čekat?

Zveme přátele na espresso

Espresso

Nápoj o objemu zhruba 30 ml vyrobený pod tlakem přibližně 9 barů s doporučeným časem extrakce 20 až 30 sekund – to je espresso. Chceme-li připravit dokonalé espresso, pak musíme použít 14 g kávy. Prvním a základním kritériem hodnocení kvality extrakce je kávová pěna na povrchu – crema, jež se během ní vytváří. Espresso je jen jedno. Neexistuje žádné malé či velké espresso a už vůbec ne piccolo.

Ristretto

Kratší espresso o objemu zhruba 20 ml. Silnější „kick“, nebo-li česky lidově „kávové nakopnutí“, je bohaté v chuti, nikoliv však v objemu kofeinu.

Espresso doppio (Double Shot)

Tento oblíbený kávový nápoj je extrahován ze 14 g kávy jako espresso, ovšem množství vody v jednom šálku je dvojnásobné (60 ml).

Espresso macchiato

Klasické espresso macchiato je espresso s kapkou mléčné pěny přidané do cremy. Moderní verze nápoje je miniaturní cappuccino – šálek o objemu 80 ml obsahuje espresso a je doplněný až po okraj mikropěnou.

Cappucino

Cappucino je silnější nápoj s mléčnou pěnou (pro přípravu použijte výrobník mléčné pěny). Základem je espresso a teplé mléko. Podle klasické italské receptury se jedná o tento poměr – 1/3 espressa, 1/3 mléka a 1/3 mléčné pěny. V některých kavárnách je navíc doplněno o čokoládový nebo skořicový posyp (pro ozdobení vyzkoušejte dekoratér na cappuccino).

Caffè latte

Caffè latte, z italského „caffèlatte“ – káva a mléko. Připravuje se z espressa a krémového mléka. Je to nápoj jednolité barvy (čehož docílíme rychlým prolitím espressa) s mléčnou pěnou o výšce 1 cm na povrchu a kávovou tečkou uprostřed. Primo a medio velikost si můžete vychutnat ze sklenic, massimo velikost potom ze šálku o objemu 500 ml.

Corto Classic

Tento kávový nápoj je připraven ze dvou shotů směsi Mocha Italia s mléčnou pěnou zdobenou technikou latté art na povrchu. Moderní kávový nápoj se servíruje ve sklence o objemu 130 ml. Krátká extrakce dvou dávek espressa zaručuje, že z kávy dostanete opravdu jen to nejlepší. Silná a intenzivní, ale zároveň jemná a krémová.

Flat white

Flat white se připravuje do sklenice nebo cappuccinového šálku ze tří shotů espressa (doppio) extrahovaných stejně dlouho jako ristretto a dolévá se teplým mlékem s pěnou, která vytvoří na povrchu cca 0,5 až 1 cm vrstvu.

Americano

Americano je espresso doplněné pro zvýšení objemu horkou vodou, a to nejčastěji v poměru 1:5.

Podle čeho vybrat kávu?

  •  V supermarketu kvalitní kávu většinou nekoupíte.
  • Když vybíráte kávová zrna, dbejte na to, ať nejsou příliš tmavá. Káva z nich je přepražená a tudíž bývá hořká.
  • Ve specializované prodejně vám na základě vaší chuti poradí různé druhy káv.
  • Instatní káva nedosahuje kvalit čerstvě namleté.
  • Káva v kapslích do espressa má unifikovanou chuť, počítejte s tím při nákupu.

*)zdroj: internet

About Eva Povová 183 Článků
Její hobby jsou ruční práce, ráda čte a dívá se na detektivky. eva.loket@seznam.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*