Název pizza je odvozen ze slova picea, které pochází z neapolského dialektu italštiny. Označovaly se jím pečené placky z kynutého těsta, na které se přidávaly další ingredience. Již na konci 17. století vznikaly první pizzerie. V 18. století se začalo s přidáváním rajčat a tím vlastně vznikla pizza, jakou známe dnes.
O rozvoj pizzy se postarali italští přistěhovalci v Americe, kam si své technologie přivezli s sebou. Pizzu Margherita pekli s mozarellou a oregánem. Postupem času ji začali připravovat nikoli v peci, ale na pánvi, její podoba se do roku 1945 přizpůsobila americkému fast food stylu. První oficiální americká pizza měla název Chicago-Style a pochází z roku 1943.
V roce 1948 se začalo prodávat první předpřipravené těsto na pizzu. V 50. až 60. letech se v Americe stala pizza standardním fast food pokrmem.
V roce 1957 přinesli bratři Celentanovci na trh první zmrazenou pizzu a tím napomohli masivnímu tažení mražených polotovarů.
Tradiční pizza těsto z Itálie
Tradiční italské těsto zahrnuje pouze čtyři základní suroviny: mouku, vodu, sůl a kvasnice. Základem dobrého těsta je nechat ho nejen nakynout, ale také dobře „odstát“. Proces zrání trvá přibližně 24 hodin. Proto je vhodné dělat těsto den předem a umístit do chladničky. Během této doby se budou štěpit cukry, bílkoviny a také tuky. Takto „zralé“ těsto bude velmi chutné, křupavé, s výraznou vůní a lehce stravitelné. Pokud potřebujete pizza těsto rychle, použijte stejný recept, jen nedávejte těsto do lednice, ale nechte ho vykynout při pokojové teplotě alespoň dvě hodiny.
Pizza podle pana Kotáska
Pizza těsto:
500 gr hladké mouky
260 ml vody
10 gr soli
2 gr čerstvého droždí (cca velikost malé olivy)
10 ml olivového oleje
Pizza obloha:
Sugo di pomodoro – rajčata ve vlastní šťávě
Sýr mozarella
Ostatní suroviny nechávám na vás. (salám, šunka, žampióny, vejce, co dům dá…)
Ve středně velké misce promícháme mouku a sůl. Přidáme droždí, vodu a vše důkladně promísíme. Poté, co mouka pojme veškerou vodu, můžeme přidat olivový olej a na pracovní desce uhněteme saténově hladké těsto. Pomoci nám může hnětač těsta.
Hotové těsto je středně tuhé, neroztékavé konzistence. Z těsta uděláme tři – čtyři koule, které dáme na talíř. Potřeme je lehce olejem a důkladně je přikryjeme igelitovou fólií, aby neosychaly. Necháme je půl hodiny venku při pokojové teplotě a poté je vložíme do lednice.
Druhý den je vyndáme a necháme je po dobu jedné hodiny odležet, aby získaly pokojovou teplotu. Ručně vytáhneme kulaté těsto, které dáme na pečící papír. Potřeme je rajčatovým sugem, přidáme sýr a ostatní suroviny. Předem rozehřejeme troubu na min. 250-300°C. Čím rychleji pizzu upečeme, tím bude lepší. Proto troubu během pečení neotevíráme, aby nám neunikalo teplo. Pizzu již nedáváme na plech, ale vložíme ji rovnou na mřížku v troubě a pečeme ji maximálně 7 minut.
Zbylé těsto lze také zmrazit a kdykoliv v případě potřeby použít. Těsto se dává do mrazáku již nakynuté!
Zdroj: www.freestylepizza.cz
Buďte první kdo přidá komentář