Banket předpokládá ten nejlepší servis

Banket je jeden z nejvíce a nesprávně používaných výrazů. Ne každá oslava se totiž dá označit jako banket. Výrazem banket dnes označujeme společné stolování při mimořádných, státních oficiálních, nebo slavnostních příležitostech.

Z odborného hlediska banket je jen jedna forma cateringových služeb. Banket je prokazatelně od francouzského slova la banc, neboli lavice, na které se při společných večeřích kdysi sedávalo. Banket oproti koktejlu, který se může podávat ve stoje, znamená podávání jídel a nápojů hostům sedícím u banketních stolů ať již na židlích nebo na lavicích, případně na zemi na polštářích, tak jak je tomu při jiných kulturách stolování.

BANKETNÍ TABULE

Jednoduchost, logika a praktičnost jsou základními kameny, ze kterých dnes stavíme banketní tabuli. Dnes se již nesetkáváme s dříve používanými honosnými a velkolepými tabulemi.

BANKETNÍ KUCHYNĚ

Velké hotely a velké restaurace mají své banketní kuchyně, které mají svá specifika. Od běžných hotelových či restauračních kuchyní se liší takzvaným velkokapacitním banketním zařízením podle potřeby daného podniku, ale také technikami přípravy a výdeje jídel.

BANKETNÍ JÍDELNÍ LÍSTKY

Všechno začíná jídelním lístkem. Vypracujte atraktivní, ale i efektivní jídelní lístek.

Nabízejte několik předem stanovených variant, které se liší nejenom kombinací jídel a nápojů, ale i cenou. Banketní jídelní lístky musí být podloženy recepturami. Nedílnou součástí receptur jsou kalkulace a to je něco čemu většina provozovatelů cateringu nevěnuje dostatečnou pozornost.

NA CO SI DÁT POZOR 

  • Kontrola jídelního lístku
  • Kontrola funkčního listu
  • Sestavení tabulí dle požadovaného seskupení a počtu hostů, případně založení jmenovek podle požadovaného zasedacího pořádku
  • Kontrola potřebného počtu obsluhujících (8-12 hostů na jednoho obsluhujícího) a rozdělení jejich rajónů a funkcí
  • Sestavení harmonogramu servisu a sklízení nádobí
  • Příprava mise-en-place
  • Prostření stolů
  • Požadovaná květinová výzdoba

RYCHLOST, JEDNODUCHOST A LOGIKA

Požadavek moderního servisu na rychlost, jednoduchost a logiku se projevil hlavně při banketním servise.

S někdejším archaickým servisem předkládání jídel z mís se dnes již nesetkáte ani v učebnicích, už jenom proto, že většina lidí by ani nevěděla co s tím.

Doby, kdy se jídlo zdlouhavě podávalo ze stříbrných mís při tak zvaných banketních tabulích jsou ty tam.

BANKETNÍ TABULE

Místo tabulí se dnes ve světe nejčastěji setkáte s kulatými banketními stoly, zpravidla pro 10 osob. Výhody kulatých stolů se nedají docenit.

KULATÉ STOLY
Při profesionálním provozování cateringu jsou kulaté stoly téměř podmínkou.

Kulaté stoly umožňují lepší konverzaci mezi stolovníky nemluvě o výhodách při obsluze. Číňané říkají, že výhodou kulatých stolů je, že všichni stolovníci to mají stejně daleko k mísám s jídly, které jsou uprostřed.

BANKETNÍ JÍDLA PODÁVANÁ PŘÍMO NA TALÍŘÍCH
Jídla podávaná přímo na talířích mají logiku a tu výhodu, že se těch jídel nedotýká nikdo jiný než kuchař.

RECEPTURY

Bez receptur nemůžete zabezpečit efektivnost žádné cateringové akce. Vybírejte pečlivě, buďte kreativní. Vhodná jsou populární jídla tuzemská, ale i ze světové kuchyně. Otestujte je a dolaďte k dokonalosti.

zdroj *)internet

About Eva Povová 183 Článků
Její hobby jsou ruční práce, ráda čte a dívá se na detektivky. eva.loket@seznam.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*