Nechte ho provzdušnit

Kdo by si nedal sklenku dobrého vína? Bílá, růžová a šumivá vína podáváme v chladících nádobách nebo v chladících boxech. Nádoby naplníme až do třetiny ledem (popř.necháme nachladit celé boxy) a doléváme do poloviny vodou.

Červená vína se servírují podložená složeným ubrouskem nebo je přeléváme u stolu do karafy. Při přelévání vína držíme karafu šikmo a víno naléváme tak, aby stékalo po vnitřních stěnách nádoby. Tímto se dostáváme k výrazu dekantace.

Co je to dekantace?

Dekantací se rozumí přelití vína z láhve do karafy, tak aby bylo víno odděleno od usazeniny, která zůstane v láhvi. Přelévání vína do karafy by mělo proběhnout pod dostatečným osvětlením, jakmile se usazenina objeví v blízkosti hrdla, přelévání se zastaví.

Den před podáváním by proto mělo víno stát ve svislé poloze, aby se částice usadily na dně láhve. U ročníkových bílých vín se setkáváme s krystalickou usazeninou, kterou tvoří vysrážená sůl kyseliny vinné – tzv. vinný kámen. Usazenina se tvoří vlivem nižších skladovacích teplot. Jedná se o neškodnou, těžkou usazeninu pevně přilnutou k láhvi, kterou není potřeba dekantací oddělovat.

Víno dekatujeme ze dvou důvodů:

  1. První důvod je ten, že oddělujeme sediment (vysrážené taniny a barviva) od vína. Třísloviny vína jsou složité fenolové sloučeniny, které se projevují trpkou, až svíravou (adstringentní) chutí na kořeni jazyka, vznikající vysrážením mucinů obsažených ve slinách a jazyk přestává klouzat, slinné žlázy se stáhnou a vzniká pocit drsnosti. Taniny jsou hydrolyzovatelné třísloviny a skládají se z glukózy esterifikované především kyselinou galovou a jejími depsidy. Nacházejí se ve dřevě révy, třapině a semenech. Do vína se dostávají i z dřeva dubových sudů. Jedná se většinou o starší vína, která nejsou filtrovaná.
  2. Druhý a možná důležitější důvod dekantace je ten, aby se víno provzdušnilo a následně otevřelo a scelilo. Z tohoto důvodu se dekantují hlavně mladá vína. Dekantují se vína bílá i červená. U mladého vína se doporučuje otevírat půl až dvě hodiny před podáváním, vína robustní je možno nechat „vydýchat“ čtyři až dvanáct hodin.

zdroj internet

mm
About Lucie Studená 63 Článků
Ráda chodí na procházky, plave a vyrábí dárky z keramiky. lstudena@email.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*