V minulosti patřil porcelán mezi luxusní materiál pro výrobu nádobí. S nástupem pásové výroby však musel ustoupit keramice, plastu a dalším materiálům. Jak si stojí porcelán dnes?
Porcelán je tvrdá keramika. Získá se smícháním kaolinu (50%), jílu, živce (25%) a křemene (25%), vypalovaná nejprve asi při 950 °C a potom mezi 1300 a 1400 °C. Díky kaolinu zůstává porcelán po pečení bílý. Při 1400 °C porcelán zeskelnatí.
Porcelán v sobě skrývá mnoho výhod:
- má vysokou mechanickou odolnost
- lze jej použít v mikrovlnných troubách
- lze jej použít v myčce nádobí
- lze jej stohovat a bezpečně přepravovat
- plně vyhovuje přísným hygienickým pravidlům
- hodí se do hotelů, gastronomických zařízení i domácností
- je odolný vůči teplotním šokům
Nádobí z porcelánu můžeme dnes bez jakýkoliv obav mýt v myčce a používat jej pro ohřev v mikrovlnné troubě. Samotný porcelán ani glazura či zdobení tím v žádném případě neutrpí. Za celkovou odolností a pevností stojí především vypalování při velmi vysokých teplotách.
Ve světě přísných hygienických pravidel je také vhodné zmínit, že porcelán je naprosto nezávadný a odpovídá všem přísným hygienickým normám. Na talíř si tak můžete bez obav nandat jakoukoliv dobrotu a nebát se, že by se vám do těla dostaly nějaké škodlivé látky.
Využití porcelánových gastronádob
Porcelánové gastronádoby patří do skupiny hotelového porcelánu. Používají se zejména při výdeji a prezentaci výrobků teplé nebo studené kuchyně.
Vyrábějí se v provedení GN 1/1, GN 1/2, GN 1/3 a GN 2/4. Můžete je pokládat na běžné ohřívací desky – režony, nebo vkládat do vodní lázně, případně do chlazené vany nebo chladničky.
Pokud plánujete jejich vyžití, prosím POZOR. Porcelán nelze opracovat tak přesně jako jiné materiály a může se stát, že jejich velikosti se budou o 1-2 milimetry lišit.
Buďte první kdo přidá komentář