Nenechte ocel zreznout

Nerezová ocel je obecný název pro všechny druhy oceli, které nepodléhají korozi, jsou odolné oxidaci. Je zde také pasivní vrstva na povrchu, která se neustále obnovuje a zabraňuje korozi. Tato ocel je odolná oxidaci díky vlastnostem, které jsou dány příměsí chromu, niklu a molybdenu.

Hlavní příčiny koroze:

  • vysoká hladina chlóru
  • vysoká koncentrace rozpuštěné soli
  • změna pH – správné pH je 7,2 – 7,6
  • kombinace chlóru a vlhkosti
  • spojení, nebo kontakt různých materiálů

Nerezový povrch vyžaduje pravidelné ošetření a lze jej velmi snadno poškodit. Ať už mechanicky, nebo použitím nevhodného chemického čistícího prostředku. Na pravidelnou údržbu jsou nejvíce náročné výrobky, které přichází do styku s mastnými parami vzniklými při vaření – digestoř, pracovní stůl, pracovní stůl s dřezem apod.

Jak na údržbu:

  • Nikdy nepoužívejte čistící prostředky na stříbro, ocelovou vlnu, různá bělidla, dezinfekce a látky obsahující chlór. Pokud se povrch kvalitní nerezové oceli dostane do kontaktu s kyselinou, je nutné povrch ihned umýt větším množstvím teplé vody a vytřít do sucha.
  • Nenechávejte na povrchu ležet žádné předměty podléhající korozi. Tyto předměty by mohly při dlouhodobém styku s mokrou plochou zkorodovat a zanechat na oceli těžko odstranitelné skvrny nebo trvale poškodit materiál.
  • Z důvodu zamezení vzniku skvrn nenechávejte na povrchu delší dobu potraviny s naleptávacím působením (ovocné šťávy, kuch.sůl, slaná voda, ocet, hořčice apod.).
  • Vyvarujte se usazování nečistot na povrchu. Usazeniny mohou obsahovat malé částečky kovů a rzi, které mohou způsobit povrchovou korozi.
  • K odstranění kapek a skvrn nepoužívejte drátěnou vlnu, protože tím způsobíte kontaminaci povrchu částicemi železa.

Praktické rady:

Frekvence a náklady na čistění nerezové oceli jsou ve srovnání s mnohými jinými látkami nižší. Toto snížení může často vykompenzovat vyšší pořizovací cenu produktu.

Nedojde-li při přepravě a následné instalaci k velkému znečistění, doporučuji povrch výrobku obnovit a to rozetřít stávající konzervační přípravek na povrchu tak, aby se povrch znovu sjednotil. Tahy veďte ve stejném směru, jako je kresba na broušeném povrchu.

Pro obvyklé čištění zcela postačí omýt horkou vodou s mýdlem, nebo šetrným saponátem a opláchnout čistou vodou a vytřít do sucha. Nepoužívejte žádné přípravky, které by mohly povrch poškrábat.

Na důkladné čištění použijte čistící prostředky Hagleitner.

Zdroj internet

About Eva Povová 183 Článků
Její hobby jsou ruční práce, ráda čte a dívá se na detektivky. eva.loket@seznam.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*