Trochu anglicky

30.letní olympijské hry v Londýně jsou v plném proudu. Některým našim sportovcům se dařilo lépe, některým ne tak, jak si představovali. Možná se někdo z vás ještě chystá přímo na sportovní kolbiště. Anglie ale není jen o sportu, ale také o gastronomii.

Anglická snídaně

Tradiční snídaní, kterou si však v dnešní době Britové dopřejí pouze zřídka, nejčastěji poté v neděli či po náročném večeru plného alkoholu, je tzv.traditional English breakfast (případne „Full English“ či „The Full English Fry-up“) zahrnující volské oko, na pánvi smaženou slaninu, opečené párky, smažený chleba, fazole v rajčatové omáčce a smažené žampióny. Případně také smažené rajče. To vše se pak servíruje na jednom talíři.

Anglický oběd

Většina Britů má pouze studený oběd. Jestliže chodí do školy či do práce, často budou mít sandwich, balíček chipsů a nějakou sladkou bublinkovou limonádu. Velice oblíbeným obědem, který je k dostání ve stánku s občerstvením, je tzv. fish and chips = smažená obalovaná ryba ve fritéze s hranolkami politými octem.

O víkendu má však spousta Britů typickou Sunday Roast Dinner skládající se z pečeného masa, různých druhů zeleniny, brambor a Yorkshire puddings s omáčkou nazvanou gravy.

Pro cizince zřejmě něco nepochopitelného jsou špagety v rajčatové omáčce z konzervy na toustu. Trošku pochopitelnější variantou jsou poté fazole v rajčatové omáčce z konzervy na toastu.

Anglická večeře

Večeře bývá obvykle teplá. Tradiční anglická kuchyně je poměrně limitovaná. Když se zeptáte na tradiční britskou kuchyni žáků na základní škole, prvních pět položek často bývají jídla převzatá z ostatních národností.

Za zmínku také stojí tzv. buffet meals – tj. švédské stoly, které často provozují velice levně čínské a indické restaurace. Za několik liber si zde můžete koupit neomezený počet jídla, která si vyberete z předpřipravených švédských stolů s desítkami pokrmů.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*