Toast Hawai nepřišel z Pacifiku

Clemens Wilmenrod byl první německý televizní kuchař.

Jeho skutečné jméno bylo Carl Clemens Hahn a byl to herec a spisovatel, který se stal televizním kuchařem náhodou.

Nebyl kulinářským bohem a někteří kolegové dokonce říkali, že vařit vůbec neumí. V poválečné době se ale přizpůsobil tržní situaci. S radostí zdravil své televizní publikum a předváděl jim jednoduché pokrmy. Používal to, co bylo, nebál se vsadit na suroviny z konzervy. Jeho pořady vždy zcela vyprázdnily ulice.

 

Pro něj bylo vynalezeno slovo televizní kuchař.

Fascinoval své publikum se svým jemným knírkem. V prvním přímém přenosu 20.2.1953 připravil ovocnou šťávu ve skle,  italskou omeletu, telecí ledvinky s dušenou zeleninou z konzervy a turecké mokka. Pro své jednoduché kreace vymýšlel mimořádná a honosná jména. Jako třeba „Toast Hawai“.

hawai

Plátek toastu a dušené šunky, kroužek ananasu z plechovky a plátek sýra s koktejlovou třešní. Slané a sladké. Psal se rok 1955.  Grilované shora tak, aby mohl sýr tát.

Životní příběh

Wilmenrod se nikdy nenaučil vařit, i když jeho cooking show měla jednoznačný úspěch.  Jeho hvězdné úspěch dokázala jeho manželka Erika zdatně přeměnit v peníze. Kromě příjmů z programů se jí podařilo uzavřít smlouvy s firmami, jejichž produkty byly skrytě inzerovány v pořadu. Přesvědčila vydavatele, který vydal kuchařku s recepty Wilmenrods.

Pro značné pití a opakovanou nevěru ho manželka opustila. Byl často kritizován a podezírán z plagiátorství. Sláva rychle opadala.  V roce 1964 jej po jedenácti letech a 185 pořadech z televize vyhodili.

Clemens Wilmenrod onemocní později na rakovinu žaludku. Spáchal 12.dubna 1967 sebevraždu bez dopisu na rozloučenou.

 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*