Třídit se dá skoro vše. Na nejčastěji produkované odpady slouží barevné kontejnery, na kterých jsou nálepky, které přesně popisují, co do kterého kontejneru patří a co ne.
SKLO
vhazuje se do zeleného nebo bílého kontejneru. Pokud jsou k dispozici oba, je důležité třídit sklo i podle barev: Barevné do zeleného, čiré do bílého. Díky svým vlastnostem se dá skleněný odpad recyklovat do nekonečna.
ano
Do zeleného kontejneru můžeme vhazovat barevné sklo, také tabulové sklo z oken a ze dveří. Do bílého kontejneru vhazujte sklo čiré.
ne
Do těchto nádob nepatří keramika a porcelán. Nepatří sem ani autosklo, zrcadla nebo třeba drátované sklo, zlacená a pokovená skla. Vratné zálohované sklo vracejte zpět do obchodu.
PLAST
patří do žlutého kontejneru. V průměrné české popelnici zabírají nejvíc místa ze všech odpadů, proto je nejenom důležité jejich třídění, ale i sešlápnutí či zmačkání před vyhozením.
ano
Do kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve a další výrobky z plastů. Pěnový polystyren sem vhazujeme v menších kusech.
ne
Naopak sem nepatří mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků apod.
PAPÍR
patří do modrého kontejneru. Modré kontejnery na papír bývají nejsnazším způsobem, jak se ho správně zbavit.
ano
Vhodit sem můžeme například časopisy, noviny, … Obálky s fóliovými okénky sem můžete také vhazovat. Nevadí ani papír s kancelářskými sponkami. Zpracovatelé si s nimi umí poradit. Bublinkové obálky vhazujeme pouze bez plastového vnitřku!
ne
Do modrého kontejneru nepatří celé svazky knih. Pozor, použité dětské pleny opravdu nepatří do kontejneru na papír, ale do popelnice!
NÁPOJOVÉ KARTONY
se vhazují do kontejnerů různých barev a tvarů, ale vždy označených oranžovou nálepkou – případně do oranžových pytlů.
ano
Pokud najdete oranžovou nálepku, pak sem patří krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků, které je potřeba před vhozením do kontejneru řádně sešlápnout.
ne
Nepatří sem „měkké“ sáčky, například od kávy a různých potravin v prášku. Neodhazujte sem ani nápojové kartony obsahující zbytky nápojů a potravin.
Nejčastější mýty o třídění odpadu:
- uzávěry a etikety z PETek se musí odstranit
Při drcení a praní materiálu PET jsou tyto příměsy odstraněny. Tažte vhazujte sešláplé PETky do kontejneru i s uzávěry. - kelímky od jogurtů se musí vymývat
Slabé zůstatky určitě nevadí. - tento papír je recyklovaný a tento není
Většina papíru je vlastně recyklovaná, ať už ho tak výrobce označuje, nebo ne.
Buďte první kdo přidá komentář