Upečte si mazanec

Symbolem začátku velikonočního hodování se stal mazanec. Peče se po skončení půstu, tedy na Bílou sobotu. Mazanec má zpravidla zlatavou barvu a je bohatě posypaný mandlemi. Občas se zdobí i naříznutým křížem, který má připomínat Kristovo utrpení. Název vznikl ze slova pomazanec, což bylo pečivo, které se před pečením potírá.

Důležité je kynutí

Všechny suroviny musí mít pokojovou teplotu, proto si je připravte s předstihem. Kynutí těsta neurychlíte, ať se snažíte sebevíc.

Počítejte tedy s tím, že vám příprava mazance chvíli potrvá. Průvan a chlad kynutí zpomaluje. Proto těsto během kynutí přikryjte utěrkou a dejte na tmavé místo. Droždí používejte čerstvé. Ideální teplota se pro kynutí pohybuje okolo 25 stupňů.

Mouku prosívejte přes síto tak, aby se provzdušnila, přisypávejte ji postupně, s těstem se potom bude lépe pracovat.

Do odváženého množství mouky přilijte kvásek a pak až tuk. Kdybyste přilili nejdřív tuk, mouka by se zalepila a neměla by možnost nasát další tekutiny.

Po vykynutí těsto ještě jednou prohněťte. Bochánek se během pečení zvětší, proto kolem něj nechte dostatek místa. Upečený mazanec nechte vychladnout na mřížce.

Babiččin mazanec na dva bochánky

  • 400 g polohrubé mouky
  • 100 g moučkového cukru
  • 100 g rozinek
  • 120 g másla
  • 50 g oloupaných mandlí
  • 180 ml mléka
  • 2 ks vajec
  • 1 ks sáčku sušeného droždí
  • 1 ks sáčku vanilkového cukru
  • lupínky oloupaných mandlí na zdobení
    hladká mouka na poprášení

Postup:

  1. Jedno vejce metlou rozšleháme s moučkovým cukrem, vanilkovým cukrem a hodně změklým máslem.
  2. Přidáme prosetou polohrubou mouku smíchanou se sušeným droždím, vlažným mlékem a vypracujeme tužší těsto (podle potřeby do těsta zapracujeme ještě 50-100 g polohrubé mouky, aby vznikla tužší hmota).
  3. Těsto poprášíme hladkou moukou, zakryjeme utěrkou a necháme 1 hodinu kynout.
  4. Potom do těsta zapracujeme omyté rozinky, nadrobno nakrájené mandle a rozdělíme na dva díly, ze kterých uděláme bochánky, které položíme na plechy vyložené pečicím papírem a necháme znovu nakynout. Na jeden velký bochánek je vhodné využít kulatou dortovou formu.
  5. Pak bochánky uprostřed nastřihneme nůžkami do křížku, mašlovačkou potřeme rozšlehaným vajíčkem, ozdobíme mandlemi, vložíme do předehřáté trouby a pečeme 5 minut při vyšší teplotě (190 °C), pak ji snížíme (160 °C) a zvolna upečeme do zlatova (asi 25 minut).

 

mm
About Lucie Studená 63 Článků
Ráda chodí na procházky, plave a vyrábí dárky z keramiky. lstudena@email.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*