Všechny mycí prostředky jsou ekologické

Mysleli jste si, že drahé ekologické prostředky na mytí nádobí jsou k životnímu prostředí ohleduplnější než ty běžné? Nejsou, všechny jsou stejně šetrné.

Pro někoho je při výběru prostředku na mytí talířů důležitá cena, pro jiného fakt, že výrobek neškodí životnímu prostředí. Všem jistě záleží na tom, aby jeho prostředek dobře umyl nádobí.

Který si tedy vybrat?

Odpověď zní: všechny se chovají k životnímu prostředí stejně ohleduplně, ale velké rozdíly jsou v mycí účinnosti. Některé přípravky jsou jen obarvená voda, jiné jsou „namíchány“ tak dobře, že špínu lehce zvládnou. Všechny si však nakonec se špinavým nádobím poradí, jen někdy je třeba do dřezu přidat pořádné množství.

Ve finále je tedy rozhodující informace, za kolik nádobí umyjete. A ta říká, že kdo se nechá zlákat jen nízkou cenou, může vlastně mýt nádobí draze. Ale mytí se prodaží i tomu, kdo si kupuje drahé ekologické prostředky, protože víc nádobí neumyjí. V testu se utkalo dvacet prostředků – osm běžných a dvanáct těch, které se profilují jako ekologické.

Všechny jsou ekologické

Test přinesl překvapení pro laiky a dobrou zprávu pro všechny lidi s ekologickým myšlením: „ekologické“ prostředky se neliší od těch běžných, všechny jsou snadno biologicky rozložitelné. Za takové jsou považovány prostředky, které se do 28 dní rozloží minimálně z 60 procent. A tuto podmínku splnily úplně všechny. Znamená to, že běžný biologický čistírenský proces je rozloží na oxid uhličitý a vodu. Ve vodě, která z čističky odtéká, po sobě nezanechají žádné stopy.

Neznamená to však automaticky, že by si všechny prostředky zasloužily známku Ekologicky šetrný výrobek. Tu uděluje ministerstvo životního prostředí výrobkům, které jsou v průběhu celého životního cyklu šetrnější nejen k životnímu prostředí, ale i ke zdraví spotřebitele. Musí projít i takzvanými testy ekotoxicity, které určují, jak se chovají k rybám, řasám nebo dafniím.

Nedržte se návodů

Test přinesl ještě jedno zjištění. Kdo by chtěl postupovat podle doporučení výrobce, moc toho neumyje. Ukázala to první zkouška, při níž se prostředky dávkovaly podle návodu na obale.

Proto se konala ještě další zkouška, která lépe vypovídá o tom, jak si prostředky poradí s horou špinavého nádobí. Při ní se dávkovalo podle obsahu sušiny.

A tentokrát byly výsledky úplně jiné, mnozí výrobci totiž dávkování podhodnocují, uvádějí menší množství, než je k mytí skutečně třeba.

*)zdroj: internet

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*