Při výbavě party nábytkem a zahradním nábytkem myslete především na pohodlí vašich hostů. Po celé léto stojí však nábytek venku a vystavujeme jej tak povětrnostním vlivům. Tyto musí odolávat dešti i slunci a tím se zkracuje jejich životnost.
Pokud nábytku věnujeme dostatečnou péči, s jistotou jej můžeme využít na více sezón.
Jaký nábytek použít a jak správně udržovat?
Dřevěný nábytek – velice odolný
Povětrnostní vlivy zanechávají většinou stopy v podobě znečištění. Jednoduše jej omyjeme vodou s přídavkem saponátu. Povrch důkladně opláchneme a osušíme. Nábytek pravidelně ošetřujeme regeneračními oleji.
- Teakový zahradní nábytek
Oblíbený materiál pro zahradní nábytek. Teak časem mění svůj vzhled, především získává šedou patinu a na povrchu dřeva se vytváří vroubky. Těmito změnami se však nemění kvalita materiálu. Nábytek se napouští teakovým olejem, který oživuje charakteristickou barvu dřeva a zlepšuje jeho pružnost a odolnost. Na zimu se teakový nábytek uklízí.
- Palisandrový nábytek
Stejně jako teakové dřevo je i to palisandrové extrémně tvrdé a odolné, nepropouští tedy vodu a nepřitahuje nečistoty. Jeho přirozená barva se dlouho nemění. Palisandrový nábytek stačí otírat suchým nebo jen lehce navlhčeným hadříkem. V případě, že se rozhodnete ošetřovat, použijte vhodné oleje.
- Eukalyptový nábytek
Eukalyptus má ve srovnání s teakovým dřevem menší obsah přírodních olejů, proto ho doporučujeme ošetřovat nejen kvůli zachování barvy dřeva, ale hlavně (na rozdíl od teaku) pro uchování jeho kvality po co nejdelší dobu.
- Shorea nábytek
Shorea dřevo má obdobné vlastnosti jako teak. Nicméně jej doporučujeme ošetřovat nejen kvůli zachování barvy dřeva, ale také pro uchování jeho kvality po co nejdelší dobu.
Vyplétaný zahradní nábytek
Dříve se pro výplety používal ratan, nyní firmy vyvinuly syntetické materiály, které jsou odolné a přitom zachovají vzhled přírodního materiálu. Údržba se provádí za pomocí teplé vody a houbičky s neagresivními čistícími prostředky. Na zimu uklízíme před vlhkostí a mrazem.
Hliníkový nábytek – snadná údržba
Extrémně robustní, lehký nábytek odolný proti slunci, mrazu i dešti. Hliník je díky své přirozené vrstvě oxidu odolný proti korozi. Lze jej čistit pomocí mýdlové vody. Pozor, ať jej při čištění nepoškrábeme.
Nerezový nábytek – odolný vůči korozi
Jedinečná vlastnost nerezové oceli je odolnost vůči korozi. Nábytek z nerezu je tak vysoce kvalitní a voděodolný. K údržbě používáme speciální přípravky na nerez.
Plastový nábytek – pozor na nosnost
Při vystavení povětrnostním vlivům nábytek křehne a ztrácí barvu. Vhodné je pokrytí nábytku např. polštářem. Při čistění používejte prostředky bez rozpouštědel, jinak můžete poškodit povrch. Mýdlová voda postačí.
Kovový nábytek – oprýskaný lak a rez
Starý, loupající se nátěr a rez vypadá nejen ošklivě, ale je i zdrojem možného úrazu. Drsný kovový povrch lze odstranit brusným papírem a natřít jej novou vrstvou laku.
Slunečníky a sedáky
Odstraňte z jejich potahu špínu a prach. Případných skvrn se zbavte houbičkou namočenou ve vlažné vodě s přírodním mýdlem. Poté povrch důkladně opláchněte čistou vodou.
Před stažením a uskladněním musí být potah zcela suchý. Textilní sedáky z bavlny neperte, protože se sráží, ale čistěte je pěnou na nábytek, kterou pak vysajete vysavačem.
Polštáře a sedáky z polyesterového vlákna se udržují snáze. Lze použít běžné prací prostředky a při odstranění skvrn pomůže prací prášek s obsahem enzymů.
Na co dbát při výběru nábytku?
- využití jak venku tak i v interiéru
- snadná údržba
- stohovatelnost
- sklápěcí mechanismus
- odolnost vůči nečistotám
- omyvatelný a rychleschnoucí
Jste jiného názoru, máte jiné nebo stejné zkušenosti? Pojďte diskutovat na Facebook
Buďte první kdo přidá komentář