Hot dog i Dachshund

Hot dog, původně nazývaný wiener, freankfurter, dachshund, red hot a podobně, byl pravděpodobně dovezen do Ameriky skupinou německých imigrantů z Frankfurtu, někdy kolem roku 1860.

Odkud pochází hot dog?

Existuje mnoho verzí na to, kdo vymyslel vložit párek do rohlíku a pokapat ho hořčicí nebo kečupem. Jisté je pouze to, že americkou specialitu mají na svědomí němečtí přistěhovalci. První zmínky o výrobě tenké uzeniny se datují již k 15. století.

  • Jedna pověst říká, že to byl bavorský řezník Anton Feuchtwanger. V roce 1904 nabízel návštěvníkům veletrhu v Louisianě teplé párky. Aby si nepopálili prsty, půjčoval jim ochranné rukavice. Velmi rychle zjistil, že na tom dost prodělává; zákazníci si totiž s párkem odnášeli i rukavice. Poradil se se švagrem, který byl pekařem. Ten mu upekl přímo na míru dlouhou žemli, do které párek zapadl. Prsty zákazníků zůstaly v bezpečí a hot dog byl na světě.
  • Další příběh připisuje prvenství Němci Adolfu Geringovi, prodavači občerstvení na stadionu v Saint Louis v Missouri. Když jednou vyprodal všechny své zásoby, doběhl rychle k nejbližšímu pekaři, skoupil všechny jeho rohlíky a u sousedního řezníka párky. Na přenosných kamínkách párky ohřál a vložil do rozříznutého pečiva.
  • Podle jiné jednoho studeného dne, Harry Mozley, který měl koncesi na prodej občerstvení na hřišti baseballu v New Yorku, si všiml, že studené sendviče nejdou na odbyt. Nakoupil proto několik dlouhých uzenin, tehdy ještě zvaných dachshund, a několik podlouhlých housek. Ohřál je a vložil do housek a poslal své prodavače nabízet tuto novinku s vyvoláváním: „Get your dachshund sausage while they’re red hot. They’re red hot right now!“, neboli: „Kupte si mé uzenky, dokud jsou horké“.

Proč zrovna horký pes?

  • Podle jedné verze, dlouhý, slabě zahnutý tvar prý připomínal jednomu frankfurtskému řezníkovi podobu jeho jezevčíka. A tak prý vznikl dlouho používaný název pro tuto uzeninu „Dachshund“ neboli jezevčík. Němečtí přistěhovalci totiž přivezli do Ameriky také novou rasu psů, jezevčíky, a právě jejich německým jménem Dachshund nazývali párky – „dachshund sausages“.
  • Známý karikaturista Ted Dorgan, který tuto novinku ochutnal, druhého dne uveřejnil v novinách karikaturu tohoto horkého jezevčíka v housce. Nebyl si ale jistý, jak se dachshund správně píše, a proto nazval tuto karikaturu „Hot dog“.

Usnadněte si práci

Příprava párku v rohlíku není nijak složitou záležitostí. Pokud si chceme hot dog dopřát doma, bohatě nám postačí ohřát párek v hrnci nebo mikrovlnné troubě, nožem naříznout rohlík a za 5 minut je hotovo.

Pro prodej párků na ulici nebo ve fast foodu je vhodné zakoupit speciální ohříač párků s trny. Elektrický přístroj na hot dogy je jednoduché zařízení, ve kterém uvaříme párky a pomocí trnů přihřejeme také rohlíky, do kterých se udělají otvory.

Zdroj internet

About Eva Povová 183 Článků
Její hobby jsou ruční práce, ráda čte a dívá se na detektivky. eva.loket@seznam.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*