I rautový stůl může mít sukni

U slavnostního stolování za žádnou cenu nesmí chybět Skirting. V oblasti cateringu a gastronomických služeb se skirtingem rozumí rautová sukně nebo také suknice, či sukýnka, která se používá k lemování banketových a rautových stolů.

Připravit základní stůl  pro rautové pohoštění nemusí být nikterak složité, pokud víme jak na to. Pravidlem by vždy mělo být, že čelní i boční strany rautových stolů jsou zakryty až téměř k zemi.

Rautová sukně je buď

 • z jednoho kusu (ubrus i skirting jsou ušity dohromady, není potřeba lepící pásky na přichycení; Na tyto sukně jsou však potřeba správné rautové stoly
 • řasená (slouží k bočnímu lemování rautových stolů a připevňuje se samolepící páskou se suchými zipy)
 • plisovaná (slouží rovněž k bočnímu lemování rautových stolů, nevyžaduje žehlení. Připevňuje se pomocí suchého zipu

Nejčastěji používaným materiálem na výrobu sukýnek je pro své výborné vlastnosti polyester (PE), který se při vhodném skladování nemusí žehlit.

Možnosti uchycení Skirtingu ke stolu

Rautové sukně se ke stolu přichycují několika způsoby:

 1. Pomocí rautových spon
  Jednoduché a rychlé přichycení sukýnky si rychle získalo své místo u cateringových společností. Rautové spony se rozmístí po obvodě stolu ve vzdálenosti cca 20 – 30 cm a skirting, který má našitý suchý zip (protikus s chloupky) se k těmto sponám přichytí.Rautové spony jsou včetně suchého zipu s háčky a nabízejí se ve velikostech dle konkrétní síly desky stolu. Spony lze opakovaně používat.
 2. Pomocí samolepící pásky se suchým zipem
  Tato metoda se používá zejména pro atypické stolové desky, kde nelze použít plastové spony. Aranžování skirtingu je rychlé. Páska se suchým zipem (protikus s háčky) se nalepí na desku stolu, a skirting, který má našitý suchý zip (protikus s chloupky), se k této pásce jednoduše přichytí.
 3. Přišpendlení
  Skirting se pomocí speciálních špendlíků přišpendluje k ubrusu. Toto je ale velmi pracná a pomalá metoda, která je již na ústupu.Sukni nalepíme podél obvodu stolu a necháme přečnívat cca 1cm nad hranu stolu. Na vrchní desku stolu položíme ubrus přizpůsobený rozměru desky rautového stolu.

Skladování rautových sukní

Ke skladování rautové sukně nám poslouží speciální ramínko na skriting. Během skladování tak nedojde k pomačkání.

mm
About Lucie Studená 63 Článků
Ráda chodí na procházky, plave a vyrábí dárky z keramiky. lstudena@email.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*