Jablka a jejich možnosti zpracování

V každém úrodnějším roce nastává problém, co s urozenými jablky. Namísto uskladnění, se nabízí spousta možností jejich zpracování. Můžeme z nich udělat  mošt, kompot, jablečné víno nebo ocet.

Jablečný kompot

Ke každému obědu se hodí kompot. Potřebujeme k tomu 8-10 větších jablek. Oloupeme je, odstraníme jádřince a stopky a nakrájíme na větší kostky. Dáme do hrnce a zalijeme vodou, aby byla jablka ponořena. Přidáme 2 až 3 lžíce cukru, lžíci hřebíčku a 1 nemletou skořici. Zahříváme a těsně před bodem varu sporák vypneme. Necháme zchladit a podáváme.

Jablečná šťáva

Připravte si kvalitní jablečnou šťávu pomocí odšťavňovače 700 Bartscher. Jednoduše rozmixuje i tvrdší ovoce, jako jsou jablka. Má extra široký plnicí otvor o průměru 75 mm.

Křížaly

Sušená jablka jsou velice zdravá, i po usušení si zanechávají svůj vysoký obsah vitamínů a minerálů. Sušené křížaly můžeme mlsat např. u televize, namísto nezdravých bramborových chipsů. Jablka oloupeme, zbavíme jádřince a stopky. Poté nakrájíme na malé plátky nebo půlměsíčky. Nakrájené plátky rozprostřeme na pečící papír, po usušení je pak snadno odloupneme. Využít můžeme samozřejmě i sušičku na ovoce.

Z jablečných slupek jablečný ocet

Jablečný ocet je skvělým doplňkem salátů a jídel, působí očistně a podporuje metabolismus. Jablečné slupky vložte do pětilitrové lahve tak, aby byla naplněná jen z jedné třetiny. Zalijte vodou, prosypte cukrem (více na kyselá jablka, méně na sladká) a nechte odstát na teplém místě 1 měsíc. Čím déle bude nálev stát, tím bude ocet silnější. Nakonec jej zceďte.

Jablečný mošt

  • Vhodná moštárna: Napřed vybereme vhodnou moštárnu. Vybírejme takovou, která nám připraví mošt pouze z našich jablek a nemísí je s ostatními neznámého původu. Rozhoduje samozřejmě i cena za 1 litr. Průměrná cena 1 litru se pohybuje kolem 4 Kč.
  • Čisté nádoby: Pro rychlou spotřebu vám postačí obyčejné PET lahve. Pokud chcete, aby mošt vydržel déle, bude to chtít skleněné demižóny nebo dřevěné soudky. Ve všech případech musí být nádoby čisté, aby se mošt nezkazil.
  • Uskladnění: Čerstvě stočený mošt uskladněte v chladu a spotřebujte do tří dnů (po třech dnech by začal kvasit). Pro delší uchování ho zamrazte – naplňte vhodnou nádobu do dvou třetin a vložte do mrazáku.
mm
About Lucie Studená 63 Článků
Ráda chodí na procházky, plave a vyrábí dárky z keramiky. lstudena@email.cz

2 Comments

    • Dobrý den. Děkujeme za Váš příspěvek a doplnění informací. Jsme rádi, že jste s Vámi vybraným přístrojem spokojena. Redakce Gastrotip.cz

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*