Skladujeme vejce

Obsahuje žloutek, nezbytný pro výživu vyvíjejícího se zárodku a bílek, povrchovou blánu a vápenatý obal. Může nahradit i maso, díky vysokému obsahu bílkovin. Řeč je samozřejmě o vajíčku.

Už jste někdy přemýšleli, kolik věcí se dá z vejce vyrobit a naopak kolik věcí vůbec nevytvoříme bez použití vajíčka? Nejlepší jsou samozřejmě vejce čerstvá. Optimální chuti dosahují po třech dnech od snůšky a v této době jsou vhodná pro další zpracování.

Jak poznáme, že vejce není čerstvé?

Pokud vajíčko rozklepnete na talířek a ono krásně drží pohromadě, žloutek je pevný, nijak se neroztéká a bílek kolem něj tvoří druhý, takřka stejně pevný kruh, je čerstvé a můžete jej bez obav použít.

Jak vejce skladovat?

 1. Vejce bychom neměli skladovat v blízkosti silně aromatických výrobků, protože pórovitá vápenná skořápka do sebe snadno absorbuje cizí zápachy.
 2. Vejce se poměrně rychle kazí, proto by měla být skladována v nejchladnější části ledničky a to maximálně 3 týdny.
 3. Kolem vajec by měl proudit vzduch a vejce by měla být uložena tupým koncem vzhůru. Na tomto konci vajíčka se nacházejí póry, kterými vejce přijímá kyslík.
 4. Pokud máme vajíčko v ledničce déle než 10 dní, je třeba jej převrátit, aby žloutek nepřilnul ke skořápce, kde je větší možnost nákazy.
 5. Teplota při skladování vajec nesmí překročit 18°C. Doporučená teplota pro uskladnění je +5 až +8°C. Důležité je nevystavovat vejce prudkým změnám teploty, kdy u vajec dochází k orosení a možnosti tvorby plísní.
 6. Skořápka se nesmí umývat, aby nebyl odstraněn povlak chránící vejce před vnějším prostředím.
 7. Vejce nesmějí být vystavena přímému účinku slunečních paprsků.
 8. Ideální způsob skladování je box na vejce. Přepravní, ale také skladovací box na vejce je vyrobený z odolného polypropylenu. Box je velice pružný, snese přiměřené násilí a odolává vůči potravinářským kyselinám. Lze jej mýt v myčce nádobí. Je určený k opakovanému použití. Přepravní a skladovací box je dodáván včetně 8 ks plat na vejce.

Zdroj internet.

mm
About Lucie Studená 63 Článků
Ráda chodí na procházky, plave a vyrábí dárky z keramiky. lstudena@email.cz

2 Comments

 1. Dobrý den, zaujal mě název článku, mám novou lednici, tak proč neskladovat vejce správně. Teď jsem ale trochu v rozpacích, vždy vejce vybaluji z papírových či plastových „vajíčkovníků“, aby mohl okolo vajec proudit vzduch. Neodporuje tomu skladování v uvedených skladovacích plastových uzavřených boxech?
  Jana

  • Dobrý den.
   Omlouvám se za pozdní odpověď pro technické problémy na našem shopu.
   Plastové dózy na vejce slouží pro bezpečnou přepravu a hygienické uložení vajec do lednice. Papírové obaly často vlhnou a mohou zapříčinit plíseň.
   Převážně ve výrobních částí provozovny velkokapacitních kuchyní mohou být vejce vnášena jen v omyvatelných nádobách či platech. Pro tyto účely nelze použít původní papírové.
   obaly nebo proložky.
   Kartonový obal navíc obsahuje velké množství nezdravých mikroorganismů, které mohou kontaminovat i ostatní ptoraviny.
   S přáním hezkého den Eva Povová

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*