Kvalitní ovocné džusy a nápoje

Mají-li džusy našemu zdraví prospívat, musí být kvalitní, bez konzervantů, umělých aromat a barviv. Takové ovocné šťávy si můžete snadno připravit v odšťavňovači nebo lisu na citrusy.


Kdo se nedokáže vzdát nezdravých pokrmů z rychlých občerstvení, měl by si k nim dopřát alespoň sklenici pomerančového džusu. Ten totiž obsahuje určité typy antioxidantů flavonoidů, které ruší negativní účinky smažených pokrmů bohatých na nasycené tuky a jednoduché cukry. Velice zdravé a pro tělo blahodárně působící jsou také šťávy zeleninové – podporují trávení, působí protizánětlivě a proti různým nemocem.

Šťávy jsou velice rychle stravitelné a proto je jejich konzumace tou nejlepší metodou, jak tělu dodat chybějící látky.

Ovocné šťávy

Ovocná šťáva má 100% podíl ovocné nebo zeleninové složky a může být označena jako džus. Ovocné šťávy (džusy) mohou obsahovat přírodní cukry pro úpravu kyselé chuti, vitamíny, minerály a například kyselinu citrónovou (složení je přesně dáno legislativou).
Co naopak obsahovat nesmí, to jsou konzervanty, sladidla, barviva a jiné přídavné látky.

Ovocné nektary

Ovocný nektar je nápoj s nižším než 100% podílem ovocné nebo zeleninové složky – její minimální obsah se liší podle druhu ovoce (dolní hranice je kolem 25 %). Nektary mohou být doslazovány přírodními cukry, sladidly nebo medem, mohou být obohaceny o vitamíny a minerály, ale nesmí obsahovat  barviva, konzervanty ani jiné přídavné látky.

Ovocné nápoje

Ovocný nápoj má podíl ovoce nebo zeleniny nižší, než je stanoveno pro nektar (záleží na druhu ovoce) – obecně je podíl ovocné nebo zeleninové složky u ovocných nápojů nižší než 25 %. Ovocné nápoje mohou kromě vitaminů, minerálů, přírodních cukrů a sladidel obsahovat také přídavné látky (například konzervanty, barviva, aromata).

Ovocné limonády

Ovocná limonáda obsahuje velmi malé množství ovocné složky a bývá sycená oxidem uhličitým. Může obsahovat přídavné látky (například konzervanty, barviva, aromata). Pokud ovšem nealkoholický nápoj vůbec neobsahuje ovocnou složku, nelze ho označit za ovocný, ale pouze za nealkoholický nápoj s příchutí.

Zdroj: internet

About Eva Povová 183 Článků
Její hobby jsou ruční práce, ráda čte a dívá se na detektivky. eva.loket@seznam.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*