Maximální péče o nože

Poradím vám několik jednoduchých zásad, které vaše nože opravdu ocení a vy tak získáte věrné pomocníky na dlouhou řádku let. K tomu, aby vám kuchyňské nože věrně sloužily dlouhá léta, stačí málo.

Věnujte jim dostatečnou péči!

O tom, že bychom neměli krájet na podkladu z kamene nebo keramiky, ale použít krájecí desku, protože tím neztupíme ostří, to už ví snad každý.

Jak o nože pečovat?

Kvalitní nože čistěte tou samou cestou, jako byly vyrobeny, tedy ručně. Ve většině případů není třeba nůž omývat saponátem po každém použití, stačí jej ručně otřít například utěrkou. Je totiž velice důležité, aby nože nezůstávaly delší dobu znečištěny. Určité druhy potravin obsahující kyseliny, jako jsou třeba citróny, grepy nebo kiwi, mohou poškodit i tu nejkvalitnější ocel.

Použití myčky nádobí

Kuchyňské nože lze umývat i v myčce nádobí, nesmí se však jednat o nože s dřevěnou rukojetí. Než nože vložíte do myčky, je vhodné je předmýt a utřít, aby při delším pobytu v myčce zůstaly suché a ihned po ukončení mycího programu je vytáhnout a opět důkladně osušit.

Používáte nože s dřevěnou rukojetí?

Nože s dřevěnou rukojetí nesmí být umývány v myčce nádobí! Rukojeť by totiž mohla při vystavení vysoké teplotě a tlaku popraskat. Dřevo je živý materiál a jeho změny závisí na změnách vlhkosti. Proto je třeba dbát na to, aby nože neležely v odkapávači v přímém kontaktu s vodou. Mohlo by totiž dojít k nenávratnému porušení rukojeti.

Ukládejte nože opatrně

Kuchyňské nože mějte uloženy na lehce dosažitelném místě, vždy po ruce. To znamená, že by neměly být volně ložené v kuchyňských šuplících, kde může kontaktem s dalšími kuchyňskými potřebami dojít k poškození či zničení čepele.

Pro domácí kuchyně jsou nejvhodnější bloky na nože se solidní konstrukcí vyrobenou z materiálu šetrného k nožům, nejlépe ze dřeva. Další možnou alternativou při nedostatku místa jsou magnetické lišty na nože, které jsou připevnitelné na  stěnu.

Faktem však je, že pokud krájíte kuchyňským nožem za 150 korun ze supermarketu, dlouholetou službu od něj čekat nemůžete, ani když jej budete mít uložený v hedvábí. Záleží-li vám na kvalitě vámi připravovaného jídla, vybavte svoji kuchyň kvalitními noži od některého ze světových výrobců, např. Wüsthof.

Připravil: Jan Domabyl 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*