Špekáček by měl mít pevně dán obsah masa, a to minimálně 40 %. Jenže vyhlášky jsou někdy od toho, aby se porušovaly, a tak se do špekáčků, jež by tedy měly být poctivé a masové, pěkně tučné, hází řezníci i to, co nemají.
Ovšem jako jsou variabilní špekáčky, tak jsou variabilní i různé vyhlášky, které stanovují, co v uzeninách má či nemá být. A tak už jsou povoleny i různé drůbeží separáty a zbytky z koster.
Špekáček by tedy měl obsahovat jemně nasekanou směs vepřového (20 %) a hovězího masa (50 %), tuku (30 %) a koření. Česnek, pepř, muškátový ořech – to je původní recept.
Buřt ne!
Buřt je výsledek pokleslé kvality, k níž došlo po zrušení ještě státních norem. Buřt již může obsahovat vyšší podíl sojové bílkoviny, rostlinných náhražek, chrupavek, kostí, kůže, sdíraného masa z kostí, zbytků a nižší podíl opravdového masa. V horších případech pak také zbytky peří. Další názvy, s nimiž se můžete setkat, jsou opékáčky, vuřtíky, různé druhy klobás a tlustých párků.
Pravé špekáčky koupíte nejlépe na základě dobrých referencí. Regionální masny, malí živnostníci, řezníci – tam pravděpodobně můžete narazit na kvalitní výrobek.
Letní utopenci
Vynález hospodského a mlynáře Šamánka z Berounska (nikdo neví, je-li to opravdu tak), tedy špekáčky v kyselém láku s různými ingrediencemi a dochucovadly, se stal doslova hitem a národní pochoutkou.
Kvalitní lák
Receptů na lák je nespočetné množství. Základní a nejlepší recept je jednoduchý:
Voda a ocet se svaří v hrnci, přidá se cukr, trošku soli a základ je hotov. Množství si každý určí sám. Někdo má rád kyselejší, někdo dává přednost sladšímu nálevu.
Koření
Špekáčky prokládáme cibulí, ta nesmí chybět v žádném receptu, přidáváme také kuličky nového koření a celého pepře, bobkový list. Variací je přídavek sušené papriky, sušených rajčat, čerstvé papriky nebo kyselých okurek. Můžete lák vylepšit přidáním kyselého zelí.
Tip: koření skladujte vždy v kořenkách a zásobníku na koření, udržíte tak koření déle voňavé a čerstvé.
Buďte první kdo přidá komentář