Jestliže se rozhodujeme, jestli si koupit plynový nebo klasický elektrický sporák, je rozhodnutí jednoznačné. Plynový sporák je lepší. Podívejme se na některé detaily této volby.
Proč je plynový sporák lepší
Plynový sporák hoří otevřeným plamenem a jeho teplota je od 800 až 1500 °C. Teplo se tedy přímo přenáší na hrnec, pánev nebo pekáč. Nedochází tak ke ztrátám, které jsou nutné k zahřátí elektrické plotýnky. Další nespornou výhodou plynového ohřevu je, že vidíte, kdy hoří. Elektrické sporáky zůstávají většinou zapnuté, i když na nich nic nestojí.
Na výkonu záleží
Pokud provozujete profesionální kuchyni, tak se neradujte, že si pořídíte plynový sporák s malým výkonem a že ušetříte hromadu peněz. Neušetříte nic. Doporučuji, aby příkon nejmenšího hořáku byl minimálně 3,5 kW. Optimální příkon plynového hořáku na profesionálním sporáku je 6,5 kW a více. Jedině tak zaručíte dostatečný přívod tepla k vaření.
Jídlo přiveďte do varu, pak plamen stáhněte. Při přípravě steaku je potřeba, aby byla pánev velmi rozehřátá. Maso krátce opečte na obou stranách. Povrch se zatáhne a šťáva nevytéká. Pak pokračujte na mírném plameni.
A co když plyn nemáme
Nutno dodat, že pokud zemní plyn nemáme k dispozici, nezbývá než zvolit řešení buďto elektrické nebo na propan-butan. Nabízí se také řešení, kdy je sporák napojen na propan-butanové láhve. Tady však narážíme na bezpečnostní předpisy.
Propan-butanové láhve s obsahem větším, než 10 kg musí stát mimo budovu, pod dobře větratelným přístřeškem. Další nevýhodou je, že plyn dojde s největší pravděpodobností v době, kdy to nejméně potřebujeme. A „přehození“ nějakou dobu trvá.
Do následujícího řešení se nikdy nepouštějte sami. Ohrožujete sebe, zdraví ostatních a majetek svůj i druhých.
Od odborné plynárenské firmy si nechte postavit a odborně paralelně zapojit několik, nejlépe 5-6 velkých lahví, každá o objemu 33 kg. Na každé je umístěn měřič tlaku plynu (manometr). Při běžném provozu máte vždy otevřené dvě láhve, přičemž zpravidla nedojdou obě láhve najednou. Pakliže jedna dojde, stále ještě vaříte na druhou puštěnou láhev. Ve vhodnou chvíli pak prázdnou láhev uzavřete a otevřete láhev další.
Indukční sporáky
Rozhodujete-li se pro elektrické sporáky, pak je volba jednoznačná. S indukčním ohřevem ušetříte až 30% nákladů na energii. Funguje tak, že pokud na varné místo postavíte vhodné indukční nádobí, tak se ohřev zapne. Pokud nádobí sundáte, ohřev se ihned vypne. Magnetické vlny ohřívají pouze magnetické dno nádobí. Nevznikají žádné tepelné ztráty, ani se neohřívá okolní vzduch. Cena pořízení profesionálního indukčního sporáku však poměrně vysoká.
Pro malé provozy, přípravu snídaní, apod., doporučuji indukční vařič Bartscher, který je připraven pro profesionální využití.
Buďte první kdo přidá komentář