Přišel čas zvěřinových hodů

Zvěřina, která je chovaná na farmách, má jinou strukturu, než zvěřina žijící ve volné přírodě. Zvěřina získávaná odstřelem má oproti poražené odlišnou chuť, tmavší zabarvení a rychleji se kazí. Odstřelenou zvěřinu je nutné co nejdříve spotřebovat, neměla by být příliš dlouho skladována.

Zvěřina lovená na společenských honech, je kontrolována mysliveckým hospodářem nebo veterinářem. Zvěřinu lze zakoupit ve specializovaných obchodech. Při nákupu je lepší zvolit zvěřinu skladovanou v chladničce, ne mraženou.

Výživná hodnota zvěřiny

Zvěřina je výživná a lehce stravitelná. Má specifickou vůni a chuť. Maso obsahuje minimální množství tuku. Příprava zvěřinových pokrmů bývá většinou dražší, než pokrmy z ostatního masa. Patří mezi typické podzimní a zimní produkty. Zvěřinové maso obsahuje větší množství vitamínů A a B a také minerální látky, především železo, fosfor a vápník. Z hlediska výživné hodnoty je za nejhodnotnější považováno maso srnčí a bažantí.

Zvěřinu dělíme na:

  • spárkatou zvěř: jelení, srnčí, daňčí, kančí a mufloní maso
  • drobnou zvěř srstnatou: zaječí a králičí maso
  • drobnou zvěř pernatou: koroptví, křepelčí a bažantí maso. Maso z divoké kachny, husy a krocana.

Zrání zvěřiny, špikování a nakládání

Maso zvěřiny neobsahuje téměř žádný tuk, můžeme ho špikovat i nakládat. Důležité je nechat zvěřinu správně vyzrát, takové maso pak bývá šťavnaté, s příjemnou vůní. Bažanty, divoké kachny a husy nejprve oškubeme a poté necháme uležet.

Špikováním zajistíme větší šťavnatost masa a lepší chuť. Ke špikování používáme špek nebo slaninu. Pro zrání jsou vhodné kameninové a litinové nádoby. Zvěřinu předem nesolíme, ztrácí na chuti.

Grilované kotlety z divočáka

Ingredience:
4 kotlety z divočáka, sůl, olej
Na marinádu: 4 lžíce oleje, 4 lžíce vinného octa, 2 lžíce rozdrcených jalovcových bobulek

Postup:
Kotlety mírně naklepeme, osušíme a vložíme do nálevu, který jsme připravili smícháním výše uvedených ingrediencí. Necháme několik hodin odležet za častého otáčení jednotlivých porcí. Před vlastním grilováním kotlety důkladně osušíme papírovým ubrouskem a suché maso potřeme čerstvým olejem. Grilujeme na rozehřáté naolejované grilovací desce nebo roštu z každé strany asi 6 – 8 minut, a to podle stáří zvířete. Při zkoušce propečení odhrneme vrchní vrstvu masa opatrně nožem od kosti a pozorujeme zbarvení vnitřních částí masa. Osolíme až těsně před podáváním.

Zdroj*) internet

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*