Zima jako v Rusku

V poslední době asi nikomu z nás neuniklo, že Čechy sužují drtivé mrazy jako v Rusku. Rusko však není pouze zemí nekonečné zimy, komunismu a vodky. Rusko je především zemí vynikající kuchyně.

Ruská kuchyně

Velmi pestrá, ostatně jako celá země. Je nemožné popsat ruské pokrmy v kostce, protože speciality se liší doslova region od regionu. Záleží tedy na tom, v jaké oblasti a v jakém městě se budete nacházet.

Snídaně

Typická dnešní snídaně je často podobná té skandinávské. Dostanete tedy chléb, vařená vejce, studené maso a k tomu silný ruský čaj připravený v samovaru.

K obědu se podávají různé pokrmy

 • Jedno z nejznámějších ruských jídel je boršč, hustá zakyslá polévka z červené řepy, která se podává horká v nerezové terině.
 • Podobnou polévkou je akroška, která se jí studená.
 • Po dobré polévce přichází na řadu vydatný pokrm. Z Ruska pochází například stroganov (dušené hovězí maso v kyselé omáčce se smaženými bramborami),
 • blini (palačinky plněné kaviárem, rybou, rozpuštěným máslem nebo kyselým krémem),
 • aladyj (lívance s různou náplní)
 • ikra nebo krasnaja ikra (světoznámý černý a červený kaviár).

Dezert

Z dezertů jsou nejznámější

 • moroženoje (zmrzlina),
 • pončiki (smažené sladké pečivo)
 • vareniki (knedlíky plněné čerstvým ovocem nebo džemem).

Nápoj

Když se řekne typický ruský nápoj, většině z nás se okamžitě vybaví vodka. A je to tak, protože tohoto nápoje vypijí Rusové každým rokem několik milionů litrů.

 • Vodka (zubrovka) je velmi často ochucená a přibarvená bylinkami a kořením, ale to už se o ní mluví jako o zubrovce rjabinovce,
 • zubrovce starce (tmavá stará vodka)
 • zubrovce percovce (vodka s pálivou paprikou).

Mezi nejznámější značky vodky patří Posolskaja, Stoličnaja a Rossijskaja.

Ruská kuchyně i u Vás

Zapékané hříbky na smetaně

Suroviny: 1/2 kg celých očištěných hříbků, 4 nasekané šalotky, 50g nastrouhaného kvalitního a chuťově vydařeného sýra, 100g másla, 1 polévková lžíce hladké mouky, 250ml kyselé a 250 ml oslazené smetany, špetka soli a pepře.

Postup: Na pánev dáme a rozpustíme polovinu připraveného másla a krátce na něm osmahneme hříbky společně se šalotkou. Vedle si v míse připravíme hmotu z 1 polévkové lžíce másla a hl. mouky a přidáme ji na pánev k hříbkům. Až směs zhoustne, dochutíme solí a pepřem a nakonec přimícháme a dobře promícháme s kyselou i oslazenou smetanou. Poté směs přendáme do zapékací nádoby, zasypeme sýrem a poklademe zbytky nakrájeného másla. Zapékáme cca 20 minut na 180 °C, do doby, než nám sýr udělá nazlátlou krustu. Jako příloha se hodí brambor, pečivo nebo zeleninový salát.

Šašlik

Suroviny: hovězí, vepřové nebo skopové maso 800g nakrájené na kostičky, 150g cibule nakrájené na kolečka, 50ml octa, 50ml červeného vína, bobkový list, černý pepř – celý, sůl.

Postup: Nakrájené maso a cibule se naloží do směsi z octa, červeného vína, soli, bobkového listu a pepře. V marinádě se nechá odležet cca 6h nebo přes noc. Poté se navlíkne na špíz, dle vaší fantazie – maso, cibule, slanina atd… pečeme na roštu a podáváme se zeleninovým salátem a pečivem.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*