Zkuste sílu rozmarýnu

Rozmarýn lékařský, někdy také známý jako rozmarýna lékařská, patří do čeledi hluchavkovitých. Jeho poetické jméno má kořeny v latině. Původem pochází rozmarýn ze Středomoří. Podle dochovaných nálezů byl ale pravděpodobně znám již ve starém Egyptě.

Ve své domovině dorůstá do výšky keře 50–150 cm. Je trvale zelený, hustě větvený. U nás se nejčastěji pěstuje v jižních oblastech, zejména vinařských. Rozmarýn špatně snáší studené podnebí. Je velmi vhodný pro pěstování v květináčích.

Využití v kuchyni

Bez rozmarýnu si snad nedovedeme představit pečené jehněčí, se kterým skvěle ladí. Má specifickou, zajímavou chuť, kterou dále předá do připravovaných pokrmů.

  • Se snítkou rozmarýnu můžete zkusit upéct v troubě brambory nakrájené na čtvrtky. Zkuste snítku promnout v dlaních, tím znásobíte její aroma.
  • Na rozmarýnu můžete připravit jakýkoliv druh masa. Vezměte pekáč, položte do něj kuřecí stehna na pokrájenou zeleninu a přidejte lístky rozmarýnu, nebo nachystejte lososa s touto aromatickou bylinkou. Rybu zakápněte citronem, obalte ve směsi soli, rozmarýnu a hladké mouky. Uvidíte, že vám zachutná.
  • Pokud si rádi připravujete domácí bylinkové máslo, vemte půlku změklého másla a nasekejte do něj 1 lžíci čerstvých lísků rozmarýnu a nechte v lednici ztuhnout. Můžete přidat kozí sýr a ozdobit sušeným rajčetem a lístkem rukoly.
  • Tipem na pěkný originální dárek je výroba ochuceného olivového oleje s přídavkem snítky rozmarýnu a červené chilli papričky.

Jak rozmarýn pěstovat

Rozmarýn je bylinou léčivou i okrasnou. Prospívá v květináčích. Dobře se mu daří za oknem. Může být pěstován jako nízký živý plůtek (v teplejších oblastech), můžete ho pěstovat na záhonu, ve své bylinkové zahrádce. Rozmarýnu vyhovuje půda písčitohlinitá, spíše těžší a bohatá na živiny. Do půdy můžeme před výsevem zapracovat chlévskou mrvu nebo dobře uleželý kompost. Semínka se vysévají na jaře do teplého pařeniště, nebo do květináče za okno. Při klíčení semen je optimální teplota 20 °C. Klíčí zhruba jeden měsíc. Až rostlinky vzejdou, přepichujte je samostatně po jedné do květináče. V druhé polovině května můžete rostlinky přesadit na záhon. Dodržujte pravidelnou zálivku. Nenechte rozmarýn uschnout.

Kdy sklízet a jak uchovat

Rozmarýn se sklízí od května do srpna. Má velmi hořkou a aromatickou chuť. Jako koření se využívají drobné listy jehličkovitého tvaru. Pokud byste si ho chtěli uchovat čerstvý, je třeba rozmarýn každoročně přesadit. Máte-li rozmarýn ve volné půdě na záhonu a chtěli byste ho přesadit do květináče, pak je nutné to udělat již v srpnu. Aby v pořádku přezimoval, musí stihnout zakořenit. K sušení použijte buď celé snítky, nebo jen odrhnuté lístky. Uchovávejte ve skleničce s dřevěným víčkem.
zdroj: internet

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*