Ema mele maso

Mleté maso se dá koupit v každém supermarketu. Pouze vlastnoručně namleté maso nám však zajistí 100% poměr daných surovin.
Mlýnek na maso využijeme nejen na mletí syrového a vařeného masa, ale lze jej s různými nástavci použít i na mletí jiných surovin, plnění klobás pomocí zpětného chodu apod.

Mlýnek na maso

Ruční mlýnky na maso

Ruční mlýnky na maso se prodávají ve velikosti „5“ a „8“, v posledních letech se dováží i mlýnky velikosti „10“; přičemž číslo nám udává velikost děr (otvorů) v desce (šajbě) v milimetrech.

Mlýnky jsou většinou vyráběny z kvalitního nerezu, který zaručuje zdravotní nezávadnost při kontaktu s potravinami.

Mlýnky je také možné většinou mýt v myčce nádobí.

K pracovní desce se připevňují buď přísavkou, nebo pod desku pomocí šroubu. Ruční mlýnky jsou vhodné pro použití spíše v domácnostech než profesionálních provozech.

Elektrické mlýnky na maso

Velikost mlýnku je dána průměrem složení matric, nožů a jejich počtem v pracovním prostoru tělesa mlýnku; větší průměr = větší výkon mlýnku.

Většina elektrických mlýnků na maso má také možnost zpětného chodu, hrubost mletí lze nastavovat dle libosti, snadno se myjí (většinu dílů lze mýt v myčce na nádobí) a udržují. Jsou rozděleny na lehkou, střední a velkou zátěž.

Mlýnky se vyrábějí z prvotřídní nerezové oceli a slitiny hliníku.

Mlýnky bývají vybaveny spoustou bezpečnostních prvků.

Mlýnky na maso lze zvlášť dokoupit i pro některé kuchyňské roboty, např. pro Kuchyňský robot KitchenAid Heavy Duty

Tipy pro používání mlýnků na maso

  • Vždy zpracovávejte pouze čerstvé potraviny. Zejména v případě masa pamatujte na to, abyste jej zpracovávali bezprostředně před tepelnou úpravou nebo požitím. Mleté maso má krátkou dobu trvanlivosti, dokonce i uchovávané v chladničce.
  • Dříve než začnete zpracovávat potraviny, nakrájejte je nožem na vyhovující malé kousky nebo proužky, které se vejdou do plnicího otvoru a mohou být snadno zpracovány. Nakrájejte maso na kousky dlouhé asi 10 cm a tlusté asi 2 cm, tuhé potraviny na kostky asi 1 cm.
  • V případě, že budete zpracovávat větší množství potravin, rozdělte je na porce, které můžete zpracovat během 2–3 minut. Mezi porcemi vypínejte zařízení, abyste zabránili přehřátí motoru a současně si připravili další porci.
  • Nikdy nezpracovávejte v zařízení potraviny s příliš tvrdými částmi (např. pecky, skořápky, ořechy, kosti, chrupavky, tlusté šlachy atp.). Tyto části před zpracováním odstraňte. Tvrdou zeleninu před zpracováním uvařte.

zdroj internet

About Eva Povová 183 Článků
Její hobby jsou ruční práce, ráda čte a dívá se na detektivky. eva.loket@seznam.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*