Předpokládám, že není nutné si pokládat otázku, jestli si do restaurace pořídit myčku nádobí či nikoliv. Pokud zrovna neprovozujete sezónní stánek nebo minikavárničku, asi není o čem diskutovat.
Všechny myčky vypadají stejně
Na první pohled stejně vypadající myčky nádobí pořídíte v cenovém rozpětí od 25 do sta a více tisíc korun. Je tomu jako u auta. Tady každý umí rozpoznat přednosti a nedostatky mezi levným a drahým autem.
Předem je potřeba říci, že všechny myčky nádobí umyjí. Otázka je, jak dlouho a jakou zátěž vydrží, jaké jsou provozní náklady a jestli proces mytí splňuje hygienické předpisy.
Co ovlivňuje výslednou kvalitu mytí nádobí
Jde o souhrn několika faktorů:
- organizace práce při mytí nádobí
- druh nádobí a jeho povrch
- doba zaschnutí zbytků potravin
- stupeň znečištění
- kvalita očištění před mytím
- teplota vody
- doba styku s vodou
- způsob, jak voda na nádobí „stříká“
- tvrdost vody a množství mycího prostředku
- kvalita oplachování
- jak probíhá sušení umytého nádobí
Hlavní požadavky na umyté nádobí
Umyté nádobí musí být po umytí čisté a pouhým okem nesmí být znatelné stopy jakéhokoliv znečištěni. Pravidla jsou jednoduchá.
Přísné rozdělení prostoru umývárny nádobí na „čistý“ a „nečistý“
V nečisté zóně se odehrává veškerá příprava na vlastní umytí. Odstranění hrubých nečistot – čím lépe odstraníte hrubé nečistoty, tím kratší cyklus mytí myčky můžete zvolit. Ušetříte za energii, nemusíte tak často vyměňovat vodu v myčce a ušetříte za mycí prostředky.
Třídění a ukládání do myčky
- Nedopusťte chaos. Ušetříte tisíce korun za rok. Vždy využívejte plnou kapacitu pro jeden mycí cyklus.
Pokud nepoužíváte velkou, pásovou myčku nádobí, ve které se průtok vody automaticky zastaví, pokud v myčce není zrovna nádobí, vždy využívejte plnou kapacitu. Každý mycí cyklus stojí peníze. Více nebo méně, podle typu a pořizovací ceny myčky. - Po očištění od hrubých nečistot roztřiďte nádobí na hluboké talíře, mělké talíře, polévkové misky, šálky a podšálky, příbory.
- Roztříděné nádobí vkládejte do koše do myčky nádobí tak, že využijete plnou kapacitu. Do jednoho koše se zpravidla vejde 18 mělkých talířů o průměru až 24 cm. Nádobí nedávejte více a nepokládejte jej na sebe, aby mohla proudit mycí a následně oplachovací voda ke konečné desinfekci.
Čistá zóna v umývárně
Jakmile skončí mycí cyklus a nádobí vyndáte z myčky, vstoupili jste do čisté zóny. Tady především platí:
- nikdy nesahejte rukama, ve kterých jste před tím měli špinavé nádobí, na nádobí umyté
- vlhké a nedosušené nádobí nikdy nepokládejte na sebe – protože ve stojící vodě se velmi rychle tvoří bakterie a vystavujete sebe a své hosty zdravotnímu riziku
Správná teplota v myčce
V myčce jsou dva druhy vody.
- mycí voda v tanku – voda, se kterou je nádobí umýváno.
Čerpadla nabírají vodu, přes trysky je vháněna na nádobí, stéká zpět do tanku. Takto stále dokola - oplachovací voda – čerstvá voda z bojleru, do kterého se automaticky přidává oplachovací prostředek na nádobí.
Tato voda nádobí desinfikuje při stanové teplotě, voda stéká do mycího tanku a tady „ředí“ vodu, která se použije pro další cyklus mytí.
Důležitá je stálá teplota vody. Pro myčky nádobí jsou stanoveny teploty vody. Tyto nelze obcházet, protože pak je celá myčka k ničemu.
- myčka na sklo – mycí voda min. 55 °C / oplach. voda min. 60 °C
- myčka na bílé nádobí – mycí voda min. 60 – 65 °C / oplach. voda min. 80 – 85 °C
Dodržení těchto provozních teplot po celou dobu mycího cyklu je zcela zásadní a jejím nedodržením ohrožujete zdraví svých strávníků a vystavujete se postihu od hygieny.
Koupit levnou nebo drahou myčku
Vždy je potřeba zvážit nakolik ji budu využívat a jestli opravdu umí udržet stálou teplotu vody.
Dalším parametrem jsou provozní náklady, úspora energie a mycích prostředků.
Ale je to jako u auta. Osobně bych nevolil nejlevnější třídu, zejména pokud jsem na spolehlivosti závislý. Pro drahý stroj se rozhodnu tehdy, když budu mít všechny argumenty, jaké úspory mi přinese.
Potřebujete poradit s myčkou nádobí?
Zavolejte našemu specialistovi na číslo +420 355 327 629 nebo napište mail na mail technika@hofmann.cz
Buďte první kdo přidá komentář