Na měkko nebo na tvrdo?

Vejce je symbolem nového života i nových kulinářských zkušeností.  Vejce jsou největším favoritem každé kuchyně a to nejen kvůli své praktičnosti, celkem levné ceně pořízení, ale i kvůli  krátké době jejich přípravy.
Mimo jejich základního použití jako potraviny, se vejce v kuchyni používají k zahušťování krémů a pudinků, jako kypřící prostředek v nákypech, piškotech, omeletách. Dále při obalování surovin strouhankou, k čištění vývarů atd..

Způsob vaření vajec

Metoda studené vody – vejce dáváme do rendlíku se studenou vodou, pak přivedeme k varu a jakmile se začne vařit voda, měříme čas. V této chvíli ztlumíme plamen a nastavíme hodiny – minutky.

– Pokud máte rádi vejce na měkko, jemný a tekutý žloutek, vařte vejce po dobu 3 minut.

– Pokud máte raději tuhý bílek a polotuhý žloutek vaříme 3,5 až 4,5 minuty.

– Pokud chceme vejce natvrdo, vaříme 5 minut

Tzv. studená metoda je velice snadná. Pozor, některý sporák je silnější a některý slabší, důležité jsou i stěny hrnce či rendlíku.


Metoda horké vody
– vejce vkládáme do vařící vody. Vajíčka vaříme přesně 1 minutu, pak plamen vypneme, hrnec přiklopíme pokličkou a vejce necháme v horké vodě dojít.

– 6 min pokud chceme vejce naměkko
– 7 min pokud chceme vejce nahniličku

Vejce natvrdo

Udělat perfektní vejce natvrdo není nic složitého. Důležité je použít čerstvá vajíčka. Vejce dáme do studené vody, přivedeme ji k varu a necháme vařit na 7 minut. Když chceme měkčí žloutek, tak vaříme 6 – 6,5 minuty. Po uvaření je nutné vejce ihned zchladit pod tekoucí studenou vodou.

Recept na vaječný salát

Ingredience:
10 vajec uvařených natvrdo
300 g salámu
3 papriky
5 rajčat
1 majonéza
sůl a pepř
2 lžíce hořčice
mletá paprika
1 cibule

Vejce oloupeme a nakrájíme na větší kousky. Salám buď nakrájíme na kostičky nebo nastrouháme na hrubém struhadle. Cibuli, papriku a rajčata také nakrájíme na kostičky. Vše dáme do mísy, osolíme, opepříme, přidáme papriku, hořčici a majonézu. Dobře promícháme a dáme vychladit. Podáváme s pečivem.

mm
About Lucie Studená 63 Článků
Ráda chodí na procházky, plave a vyrábí dárky z keramiky. lstudena@email.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*