Pečená ryba

Doba pečení ryb se liší podle tloušťky masa a způsobu přípravy. Všeobecně se však počítá s 10 minutami na 1 palec (asi 2,5 cm), měřeno v nejtlustší části ryby. Tenké filety většinou zaberou kolem 15 minut, malé steaky cca 10 – 15 minut.

Pečení bílé ryby

Netučné bílé ryby (např. treska, platýs atd.) nemají v těle tolik tuku jako třeba losos nebo sleď. Z tohoto důvodu je důležité dávat pozor, aby se maso během pečení nevysušilo.

Chcete-li zabránit vysušení bílých ryb nalijte do pekáče nějakou tekutinu nebo omáčku. Lze použít vodu, víno, máslo, olej, mléko, citrónový, limetkový nebo pomerančový džus.

Pro zvýraznění chuti je možné použít další přísady např.: bylinky, rajčata, cibuli nebo nakrájenou zeleninu.

Dalším způsobem jak chránit rybu proti vysušení během pečení je obalit ji v mouce nebo strouhance.

Pečení ryby v alobalu

Tato metoda je velmi efektivní, protože šetří čas potřebný k čištění trouby a nádobí.

Tento způsob má podobný účinek jako příprava ryby na páře, protože vlhkost je utěsněna alobalem. To zabraňuje vysychání ryby stejně jako ztrátě vůně a chuti.

Předehřejte troubu na 200 °C, alobal vymažte máslem. Rybu dochuťte solí a pepřem, přidejte bylinky a citrónovou šťávu. Alobal zabalte a umístěte do trouby.

Pečení velkých kulatých ryb

Před pečením kulaté ryby (např.: mořský okoun nebo šedá parmice) je vhodné udělat do těla několik diagonálních řezů, aby se pekla rychleji, rovnoměrně a udržela si svůj tvar.

Dochuťte rybu solí a pepřem uvnitř dutiny a na kůži. Potřete rozpuštěným máslem a pokapejte citrónovou šťávou. Přidejte bylinky. Použijte lžíci pro plnění dutiny, neplňte rybu příliš velkým množstvím nádivky, během pečení bude nabývat.

Koktejlová napichovátka vám poslouží pro uzavření dutiny.

Vložte rybu do pekáče s papírem na pečení. Pečte dokud není kůže křupavá, maso bílé a pevné. Během pečení podlévejte rozpuštěným máslem a rybí šťávou (zejména u bílých ryb).

Pečení plochých ryb

Na těle plochých ryb nenaleznete žádnou dutinu, proto je nutné vytvořit si vlastní. Ostrý nůž vám poslouží k proříznutí celého těla ryby podél páteře. Maso se pak uvolní od kosti a vznikne dutina. Při plnění nádivkou a pečení postupujte stejně jako v předchozích případech.

Nádivka do ryb

Typická nádivka by měla obsahovat strouhanku, sůl, pepř, několik nasekaných bylinek, nakrájenou slaninu, trochu rozšlehaného vejce a mléka.

Populární je také vařená nádivka, která se skládá z rozpuštěného másla, nakrájené cibule a celeru. Po osmahnutí těchto surovin se přidají sekané bylinky, sůl a pepř.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*