Jak na mořské plody

Mořské plody se stávají stále více nabízeným pokrmem v restauracích a specializovaných obchodů. Jsou nejen oblíbenou delikatesou, ale jejich konzumace má pro člověka velký přínos.

Čím jsou dary moře prospěšné?

  1. Velké množství prospěšných omega 3 nenasycených mastných kyselin
  2. Hodně železa a minerálů (jód, fosfor, vápník, hořčík, draslík, selen)
  3. Vitamíny skupiny A, B, H
  4. Velké množství bílkovin
  5. Nízkokalorické
  6. Prospívají k duševní pohodě
  7. Chrání před krevními sraženinami
  8. Snižují krevní tak a hladinu cholesterolu
  9. Zvyšují obranyschopnost organismu

Pro servírování mořských plodů platí několik zásad:

  1. absolutně čerstvé
  2. krátce tepelně zpracované
  3. podávají se hned po přípravě
  4. téměř se nemusí solit
  5. sluší jim jednoduchost (s bylinkami a citronem)
  6. konzumují se speciálními příbory

Údajné afrodisiakum

Ústřice jsou skutečnou lahůdkou. Nejlepší jsou, když se nakupuji čerstvé. Na otevření potřebujete speciální nůž na ústřice. Gurmáni vědí, že nejlepší jsou v lednu, únoru, září, listopadu a prosinci. Jí je syrové, čerstvě otevřené pokapané citronem. Ústřice se gratinují, připravují se v aspiku, marinované, fritované, velmi oblíbená je ústřicová polévka. Víte, že chovatelé zdůrazňují jejich vliv na mužskou potenci?

Královská delikatesa

humr / langusta jsou ozdobou každého slavnostního stolu. Humr se připravuje v hrnci s olejem, kde se prudce osmahne, přidá se citron, rozmarýn, tymián a citronová tráva a zalije se vařící vodou, nebo rybím vývarem. K přípravě poslouží speciální kleště na humra. Humr se musí nejprve zabít bodnutím ostrým nožem za jeho hlavu a zbavit vnitřností. Konzumuje se speciálními vidličkami na humry. Víte, že někteří humři váží až 8 kg?

Proteinový korýš

Krevety / garnáti patří mezi nejoblíbenější mořské plody. Víte, že jich existuje až 300 různých druhů? Jsou velice dobře stravitelné, jejich výhodou je, že jejich příprava netrvá dlouho. Dají se smažit, vařit, grilovat, zapékat a péct.  Krevety se prodávají čerstvé, zmražené, konzervované, nevyloupané nebo vyloupané.

Mušle Svatého Jakuba

Hřevenatky jakubské, Slávky jedlé, Srdcovky, Novozélandské mušle. Na mušle používáme vidličku v kombinaci se lžící. Servírované mušle musí být odevřené. Pokud se vám mušle samy zavírají, byly vařeny už mrtvé a pak násilně po uvaření otevřeny. Mořští mlži v mušlové skořápce mají oranžové maso velké maximálně do 10 cm.

Více než 20 000 druhů

Některé nejsou vhodné ke spotřebě, jiné patří mezi nejoblíbenější – losos, tuňák, treska, makrela, halibut, rejnok, mořský vlk a mořský ďas, pražma a z těch menších ančovičky, herinky nebo sardinky. Podávají se obalované (fish and chips), syrové (sushi/sashimi), v polévce (Bouillabaisse), pečou se na grilu, dusí se s bílým vínem, pečou v solné krustě, zalévají limetkovou šťávou (Ceviche). Nebo se z nich dělají placičky a karbanátky.

Nebojte se chapadla

Chapadla chobotnice / sépie představují nejchutnější a nejšťavnější maso. Nikdy jí nepokládejte do vroucí vody, maso by bylo po uvaření tvrdé. Víte, že jsou chobotnice vhodné při těhotenství nebo při kojení?

… a mezi námi šnek

Mezi mořské plody sice nepatří, ale stojí za zmínku, jako klasická francouzská delikatesa s česnekem, petrželí a máslem. Skutečnou šnečí lahůdkou jsou „šnečí játra“ nebo „šnečí kaviár“.  Na konzumaci se používají speciální vidličky a kleště na šneky. Víte, že se po šnečí kosmetice hojí akné, rozzáří pleť a potlačí vznik vrásek?

*) zdroj internet

About Eva Povová 183 Článků
Její hobby jsou ruční práce, ráda čte a dívá se na detektivky. eva.loket@seznam.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*