Potraviny proti podzimní depresi

Máte špatnou náladu? Jste unavení a podráždění? Schází Vám teplo a slunce? Proti depresi můžete bojovat i tím, že změníte jídelníček. Jaké potraviny Vám vyplaví hormon štěstí a radosti?

Tady jsou.

  • Hořká čokoláda snižuje stres

Říká se, že tabulka čokolády dokáže ulevit duši svou chutí a organismu díky antioxidantům, které obsahuje. Avšak jaké je doporučené množství, jež by našemu tělu i duši ulevilo od permanentního stresu? Švýcarští učenci, kteří se souvislostmi dobré nálady a pojídáním hořké čokolády zabývali, uvedli, že ideální množství je čtyřicet gramů denně.

  • Špenát nebo mangold proti únavě

Špenát se ukázal být ideálním lékem na celkové oslabení, únavu či anémii díky antioxidantům, jež jsou důležité v prevenci rakoviny. Důležité je špenát pouze krátce tepelně upravovat, neboť při dlouhém vaření ztrácí mnoho ze svých hodnot. Ideální je rozmixovat špenát v mixéru s mrkví, jablkem a kiwi. Výsledný džus obsahuje vitaminy A, C, E, B, K. Mangold má velké množství hořčíku.

  • Ovoce je porcí dobré nálady

Během podzimu a zimy je obsah hormonu štěstí (serotoninu) v našem organismu přirozeně snížen. Mechanismus, jenž obsah serotoninu v našem těle řídí, souvisí s délkou dne a intenzitou slunečního záření. Na jaře obsah serotoninu začíná zase nabývat na síle. Dopřejte si Banán, uvidíte, jak Vám to pomůže!

  • Šálek zeleného čaje zahání zlost

Zelený čaj obsahuje velké množství teinu, který podporuje srdeční a nervové funkce našeho organismu. Rozšiřuje zároveň krevní řečiště v lidském mozku, a tím mu umožňuje lépe pracovat. Zelený čaj proto podporuje naši lepší paměť a soustředěnost.

  • Losos a vajíčka

Losos je ideálním zdrojem selenu, vápníku a vitaminů D a E. Zařazením lososa do našeho podzimního a zimního jídelníčku podpoříme činnost srdce, krevního systému a souběžně s tím můžeme zabránit vzniku depresí. Vaječná omeleta v kombinaci s tmavým pečivem je ideální lehkou snídaní, obsahuje uhlovodany a proteiny.

  • Červená řepa

Bojovník proti depresím. Obsahuje kyselinu listovou, hořčík a uridine. Tyto minerály zaručeně zlepší Vaši náladu.

  • Cherry rajčátka

Malé kuličky obsahují lykopen, který je zodpovědný na dobrou náladu. Pochutnáte si na nich s trochou olivového oleje, který podpoří rychlejší uvolňování lykopenu.

  • Krůtí maso

Ano, ani zaryté příznivce masa neochudíme. Krůtí maso je bohaté na tryptofan, který pomáhá vytvářet serotoni, jenž navozuje pocit odpočinku a klidu. Je dobré maso kombinovat se sacharidy, jako jsou těstoviny nebo brambory.

  • Sýry

Pokud je konzumujeme ve správném množství, dodáváme tělu zinek, který odbourává depresi. Navíc zlepšuje strukturu vlasů a pokožky.

*Zdroj: internet

 

About Eva Povová 183 Článků
Její hobby jsou ruční práce, ráda čte a dívá se na detektivky. eva.loket@seznam.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*