Nesbírejte vejce do zásoby

Deset vajec za 34,- Kč. Podle sledování ČSÚ byly vejce v 7. týdnu 2012 o 11,7 % dražší než v 2. týdnu 2012. Deset vajec stálo průměrně 30,64 Kč. Nejnižší byla v Libereckém kraji, a to 29,37 Kč/10 ks, nejvyšší cena 33,91 Kč/10 ks byla v kraji Královéhradeckém.

Co je a co není vejce

V článku „Jako vejce vejci“ jste se dočetli, že je na každém vejci označeno o jaké vejce jde a odkud pochází.
Nařízení Rady ES č. 589/2008 (formát pdf) stanoví prováděcí pravidla.

Větší komfort pro slepice

Podle bruselské Směrnice rady 1999/1974/ES jsou stanovena pravidla pro minimální požadavky na ochranu nosnic.

Nově se smí chovat v tzv. obohacených klecích. Prostor na jednu nosnici se zvýšil na 750 cm2 tedy o plochu 10×20 cm.
K dispozici mají mít hnízdo, bidýlko, podklad s materiálem k popelení, vybavení na obrušování drápů (viz Kapitola III. vyhlášky 1999/1974/ES).

Nejlepší jsou Holanďané

Na straně 10 dokumentu (formát pdf) Státního zemědělského a intervenčního fondu je přehled za kolik vyrábějí vejce v jednotlivých zemích EU. Nejlevnější vejce umí vyrobit v Nizozemí.

Politici z Ministerstva zemědělství tvrdí, že chrání naše zemědělce před levnými dovozy. Chrání nás před Polskem a Maďarskem, kteří vyrábějí dražší vejce než to dokážeme u nás.

Každý si dělá co chce

Je nespornou skutečností, že bylo potřeba aktuální stav změnit. Prosazování směrnice o nosnicích spadá do výlučné pravomoci členských států a záleží na tom jak se kdo k dílu postaví.

Některé státy unie jako Itálie, Francie, Polsko, Maďarsko, Španělsko a Rumunsko zřejmě i nadále používají staré bateriové klece. Zdá se, že úředníci z Bruselu nevědí, jak svoje nařízení prosadit.

Nesbírejte vejce do zásoby

Vejce musí být od výrobce až po prodej konečnému spotřebiteli uchovávána v suchu, chráněna před sluncem a skladována a přepravována při nekolísavé teplotě prostředí v rozmezí + 5 °C až +18 °C. Teploměr a vlhkoměr ve skladu pravidelně kontrolujte.

Čerstvá vejce lze používat do data minimální trvanlivosti. Se ztrátou čerstvosti se zvyšují zdravotní rizika.

Zdroj internet.

About Eva Povová 183 Článků
Její hobby jsou ruční práce, ráda čte a dívá se na detektivky. eva.loket@seznam.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*