Nepravdy o taveňácích

Spousta z nás si myslí, že tavené sýry jsou pouze směsí nejrůznějších druhů, odpadu a nekvalitních sýrů, nebo že jsou nezdravé pro velký obsah éček. Není tomu tak.

Několik mýtů o taveňácích:

  1. Tavené sýry jsou ze zbytků a závadných sýrů
    Surovinou pro tavené sýry jsou dnes skutečně naprosto kvalitní přírodní sýry s odpovídajícím prozráním. Výrobci tavených sýrů si pečlivě hlídají, zda je na tavírny dodávána s ohledem na bezpečnost a zdravotní nezávadnost pouze kvalitní sýrová surovina, a nepřipouštějí v žádném případě jakkoliv závadné, například plesnivé sýry.
  2. Jsou plné éček
    Pro celou řadu potravinářských výrobků je použití přídatných látek (technologickou) nutností a nelze je bez nich vyrobit v požadované kvalitě. Přídatné látky, v tomto případě tzv. tavicí neboli emulzifikační soli, jsou nutnou komponentou surovinové skladby tavených sýrů.
  3. Nejsou zdrojem vápníku
    Za nejvhodnější zdroj vápníku jsou považovány mléko a mléčné výrobky, kde je vápník vázán především na bílkoviny. Rostlinná strava je obvykle také významným zdrojem vápníku, zde je však vápník vázán především na oxaláty a fytáty, které snižují jeho biologickou využitelnost. Vědci došli ke zjištění, že nejvyšší biologická využitelnost vápníku je z mléka a fermentovaných mléčných výrobků; u tavených sýrů byla mírně nižší, avšak stále významně vyšší než u rostlinných zdrojů.
  4. Obsahují laciné margariny
    Tavený sýr je mléčný výrobek, který s výjimkou ochucovacích přísad může obsahovat pouze základní mléčné složky. Pokud v tavírenské technologii výrobce použije rostlinný tuk, pak výrobek již není taveným sýrem, nýbrž se jedná o tavený výrobek, tavený krém, potravinový výrobek a podobně.
  5. Je levný, tudíž nekvalitní
    Kulatá krabička tavených trojúhelníků váží obvykle 140 g a její cena se pohybuje okolo 25 Kč. Po přepočítání ceny na kilogram je to asi 180 Kč/kg taveného sýra, což ve srovnání např. s cenou eidamského sýra (okolo 120 Kč/kg) je více.

Houbové rizoto – risotto ai funghi

Ingredience:
italská rýže – 400g
vývar (masový nebo zeleninový) – 1l
houby – 50g sušených hub nebo 200g čerstvých
sýr parmezán nebo grana padano – 50g
olej nebo máslo na smažení
cibule – půlka
česnek – 3 stroužky
pepř a sůl
máslo – 20g

Postup:

  • Pokud používáme sušené houby, necháme je namočit v míse s vodou zhruba hodinu před začátkem vaření pokud je voda studená nebo 15 minut v teplé vodě.
  • Na másle nebo oleji při mírném ohni orestujeme na pánvi nakrájenou cibulku (ale nenecháme ji zhnědnout) a česnek.
  • Přidáme čerstvé houby a asi pět minut zvolna restujeme, po 2 minutách přidáme lžíci vody.
  • Přidáme (nepropláchnutou) rýži a necháme 2-3 minuty opražit, aby se zatáhla a neuvolňoval se z ní škrob.
  • Postupně po malých naběračkách přiléváme vývar a za stálého míchání vaříme. První sběračka se do rýže rychle vstřebá, další už rýže nasává pomaleji.
  • Doléváme vývar, než je rýže uvařená, což trvá asi 20-25 minut.
  • Pokud jsme použili sušené houby, lze je lehce opražit ještě před přidáním rýže nebo je do rizota přidáváme až později, zhruba v polovině vaření.
  • Rizoto odstavíme z plotny a vmícháme do něj lžíci másla a na struhadle nastrouháme parmezán. Dochutíme solí a pepřem.

    *) zdroj internet

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*