Označení pečiva v restauraci

Od 1. srpna 2012 platí vyhláška č. 182/2012 Ministerstva zemědělství. Kromě jiného vzniká prodejcům povinnost označovat pečivo, které je rozmražené nebo vyrobeno ze zmrazeného polotovaru.

Co je čerstvé

Podle nové vyhlášky, § 11a, se za čerstvé pečivo považuje:
• čerstvým chlebem je nebalený chléb, ..
• čerstvým běžným pečivem je nebalené běžné pečivo, …
• čerstvým jemným pečivem je nebalené jemné pečivo, …

… jehož celý technologický proces výroby od přípravy těsta až po upečení či obdobnou tepelnou úpravu, včetně uvedení do oběhu, nebyl přerušen zmrazením nebo jinou technologickou úpravou vedoucí k prodloužení trvanlivosti a které je zároveň nabízeno k prodeji spotřebiteli nejdéle do 24 hodin po upečení či obdobné tepelné úpravě.

Rozdíl mezi restaurací a obchodem

Záleží na tom, v čem podnikáte.

 1. Prodejna potravin a pečiva
  kde si zákazníci prodávané výrobky berou sebou domů, máte za povinnost označit rozpékané a rozmrazované pečivo dle vyhlášky 182/2012 Sb, ze dne 1.8.2012 v plném rozsahu.
  Kontroly provádí pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce.
 2. Restaurace, jídelny, bufety, apod.
  provozujete na základě živnostenského oprávnění hostinská činnost.
  Hlavní náplní této živnosti je příprava a prodej pokrmů a nápojů k bezprostřední spotřebě v provozovně, v níž jsou prodávány.
  V rámci živnosti je možno poskytovat ubytování.

Pokud zůstane zachována povaha živnosti, lze provádět prodej pomocí automatů, doplňkový prodej, prodej pokrmů a nápojů přes ulici, půjčování novin a časopisů, půjčování stolních společenských her a provozování her.

Pokud tedy provozujete své zařízení na základě živnosti hostinská činnost, nemáte za povinnost označit rozpékané a rozmrazované pečivo dle vyhlášky 182/2012 Sb, ze dne 1.8.2012.Kontroly provádí příslušná Krajská hygienická stanice.

Nebojte se rozpékat

Nová vyhláška rozpékání nezakazuje, pouze ukládá za povinnost v obchodě takové výrobky označit.

Jak ve svém blogu píše agrární analytik Petr Havel, je kvalita pekařských výrobků hlavně v tom, z čeho jsou vyrobeny. Kvalita čerstvého a mraženého pečiva je porovnatelná. Zejména pokud nevíte, kolik čerstvého pečiva budete potřebovat, je jeho rozpékání jeho ekonomickou alternativou. Profesionální horkovzdušná trouba zabere málo místa. Pečivo můžete na pečící plechy položit a peci v několika vrstvách nad sebou.

Začněte s málem a postupně nabídku rozšiřujte. Společnost Bidvest prodává ve své sekci Nowaco velmi široký sortiment mraženého pečiva, které je určeno k rozpékání.

About Eva Povová 183 Článků
Její hobby jsou ruční práce, ráda čte a dívá se na detektivky. eva.loket@seznam.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*