Sbírejte jen známé houby

Houby jsou jedné, nejedlé, jedovaté, vácné i chráněné. Houby jsou i léčivé. Kalorie nemají skoro žádné, snižují hladinu cholesterolu, podle některých údajů snižují riziko rakoviny prostaty.

Na infekce, záněty a mnoho dalšího

Hlíva ústřičná se úspěšně využívá pro posílení imunity, na infekci a záněty. Královnou hub je houba reishi, která je známá jako doplňující prostředek v průběhu léčby rakoviny. Přirozenou dezinfekcí je houba shii-take, která posiluje imunitu. Na paměť pomáhá korálovec ježatý, na cukrovku hnojník obecný.

Aby jenom pomáhaly

  1. Sbírejte jen Vám dobře známé
    Vždy sbírejte jen takové druhy, které bezpečně poznáte. Nikdy je neposuzujte jen podle jednoho znaku. Např. zabarvení klobouku bývá různé i u stejného druhu.
  2. Sbírejte jen mladé a zdravé houby
    Příliš vlhké nebo dokonce plesnivé houby se mohou jednoduše stát nejedlými. Takové rozhodně nesbírejte.
  3. Neochutnávejte! Podle chuti se nedá jednoznačně rozpoznat, zda houba je nebo není jedlá. Je velmi snadné se takto přiotrávit. Může dokonce stačit jen olíznutí ruky, ve které jste houbu drželi!
  4. Také jedlé mohou být nebezpečné
    Špatně skladované (např. v igelitovém sáčku) nebo nesprávně upravené jedlé houby se stávají nezdravými. Mohou tak být zdraví nebezpečné.
  5. Ohřívat jen jednou
    Opakované ohřívání hub se nedoporučuje. Následky konzumace se mohou podobat otravám ze zkaženého masa. Příčinou jsou toxiny vznikající rozkladem bílkovin.
  6. Nedejte na pověry
    Jedovatou houbu podle mnohých rozeznáte na první pohled, protože má prsten na nožce, zapáchá a celkově vypadá odpudivě. Mnoho hub tomuto popisu neodpovídá, vypadají krásně, a přesto jsou jedovaté.
  7. Pokud mrzne, na houby ani nechoďte!
    Pokud se vydáte na houby po prvních mrazících, vystavujete se velkému riziku otravy. Po opakovaném zmrznutí a rozmrznutí začínají v dužnině hub rozkladné procesy, jejichž výsledkem jsou nebezpečné toxiny.
  8. Houby před spaním, raději ne!
    Houby jsou poměrně těžko stravitelné. Pokud nechcete mít celou noc pocit, že máte v žaludku kámen, nejezte houby před spaním.

Jak předejít potížím?

  • Každý má sbírat jen to, co opravdu dobře zná, např. muchomůrku zelenou a citrónovou lze snadno zaměnit, to může mít tragické důsledky.
  • Syrové houby nejíme.
  • Každou houbu je třeba dobře uvařit, doba varu musí být alespoň 15 minut. Platí to i pro přípravu řízků, které je nezbytné dobře propéci.
  • Dětem do 7 let a starým či nemocným dáme ochutnat jen pár lžic nebo je podáváme jako přílohu. Rozhodně ne jako hlavní jídlo. Pro malé děti jsou nebezpečné s ohledem na možnou záměnu a pro seniory jsou těžko stravitelné.

Houbové rizoto

Ingredience:
400 g čerstvých hub, očištěných a nakrájených na plátky, 3 lžíce olivového oleje, 1 velká cibule, sůl, mletý bílý pepř, špetka mletého kmínu, 300 g rýže, 2 lžíce másla, 100 ml bílého vína, 0,75 – 1 l houbového nebo masového vývaru, 50 g strouhaného parmazánu, sekaná petrželka

Postup:
V kastrolu zpěníme na oleji polovinu nakrájené cibule, přidáme houby, sůl, pepř, kmín a podusíme 20 minut pod poklicí. Rýži propláchneme horkou vodou a necháme v sítu okapat. Uvaříme si vývar a necháme na mírném ohni povařit. Ve větším hrnci rozehřejeme lžíci másla, přisypeme zbytek nakrájené cibule a necháme ji zesklovatět. Přidáme okapanou rýži a za stálého míchání ji osmahneme, až zrnka zbělají. Rýži zalijeme vínem, promícháme a víno necháme odpařit. Zalijeme částí vroucího vývaru a za občasného míchání povaříme, poté postupně přiléváme zbytek vývaru. Do uvařené rýže přimícháme podušené houby, polovinu parmazánu, zbylé máslo a část petrželky. Necháme 2–3 minuty odstát a podáváme posypané zbylým sýrem a petrželkou.

Zdroj internet

About Eva Povová 183 Článků
Její hobby jsou ruční práce, ráda čte a dívá se na detektivky. eva.loket@seznam.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*