Přípravu zeleniny před přidáním do pokrmů není radno podceňovat. Špatně připravená zelenina může pokazit pracně připravované jídlo.
Očištění zeleniny
- Zeleninu je vždy nutné důkladně zbavit všech nečistot jako je písek nebo hlína. Odstraníme kořeny a dobře ji opereme ve studené pitné vodě.
- Nikdy zeleninu do vody nenamáčíme, zbytečně se vyluhuje.
- Mladou kořenovou zeleninu postačí oprat.
- Starší zeleninu, především v zimě skladovanou, dobře opereme, oškrábeme nebo oloupeme kvalitní a ostrou škrabkou nebo nožem, nejlépe z nerezové oceli. Ostré musí být proto, aby zbylo co nejméně odpadu a řezná plocha byla hladká, takto zamezíme větší ztrátě citlivých vitamínů. Nerezová ocel je zárukou, že nedojde k porušení citlivých vitamínů.
Loupání a škrábání zeleniny
- Zeleninu loupeme a škrábeme až těsně před přípravou, podáváním nebo tepelnou úpravou.
- Totéž platí pro krouhání pomocí krouhačů zeleniny, strouhání struhadlem nebo krájení.
- Nikdy zeleninu výrazně nespařujeme ani jinak neproplachujeme horkou vodou. Dochází tak ke ztrátě výživově cenných látek a ze zeleniny zbude z větší části jen nestravitelná část – buničina. Spařením navíc ztrácí na chuti.
Jak na mraženou zeleninu?
- Zeleninu skladovanou v mrazničkách připravujeme stejně jako čerstvou, jen úprava teplem je asi o třetinu kratší, protože zelenina bývá už před zmrazením krátce blanšírována a mrazícím procesem je její tkáň uvolněna.
- Zmrazenou zeleninu není vhodné před úpravou rozmrazovat, zpracováváme ji podle možnosti ještě ve zmrzlém stavu. Roztávání a tepelná příprava by tak měly navázat bezprostředně na sebe.
- Zeleninu salátovou, okurky, rajčata, papriky – necháváme roztát v původním balení při pokojové teplotě.
Tepelná úprava zeleniny
Správně uvařená zelenina je ta, která se vaří jen po nezbytně dlouhou dobu. Při krátké době vaření dochází jen k minimálním ztrátám vitamínů. Zeleninu vaříme jen několik minut podle druhu.
Zdroj: internet
Buďte první kdo přidá komentář