Pracovní stůl vs. toaleta

Na běžném pracovním stole se nachází 400 x více bakterií než na záchodovém prkénku. Pracovní stoly a kuchyňky jsou pravým rájem bakterií.

Místo, kde si lidé připravují a jedí oběd, vede žebříček „ohnisek“ výskytu mikrobů v celém kancelářském prostředí. Podobné znečištění vykazuje i klávesnice, telefonní sluchátko či počítačová myš. Výsledky průzkumů navíc ukazují, že si přibližně 15 % žen a 25 % mužů nemyje ruce po použití toalety v práci a roznáší bakterie dál. Mytím, otíráním a dezinfikováním mohou přitom lidé snížit míru nachlazení, chřipkových a žaludečních onemocnění až o 80 %.

Nejšpinavější? Dřez a rukojeť mikrovlnky.

Cílem studie bylo identifikovat místa na pracovišti, kde je největší množství mikrobů. Odborníci projektu nasbírali téměř 5000 individuálních stěrů z kancelářských budov, v nichž pracuje více než 3000 zaměstnanců. Budovy reprezentovaly široký průřez různými typy kanceláří, včetně výrobních zařízení, právních firem, pojišťovacích společností, zdravotnických společností a call center.

Podle studie je podíl testovaných povrchů s vysokou úrovní kontaminace (úroveň ATP 300 nebo vyšší) následující:

  • 75 % kohoutků a baterií dřezů v odpočívárnách
  • 48 % úchytů dvířek mikrovlnných trub
  • 27 % klávesnic
  • 26 % úchytů dveří ledniček
  • 23 % tlačítek chlazení vody
  • 21 % tlačítek výdejových automatů

Kromě toho byly na polovině všech počítačových myší a stolních telefonů naměřeny hodnoty ATP přesahující 100, což naznačuje, že ačkoli se lidé zřejmě zodpovědněji starají o čistotu svých osobních prostor, stále je třeba zvyšovat povědomí o důležitosti hygieny rukou a povrchů v kancelářích.

Jednoduché řešení.

Zásadní roli mají úklidové firmy, jejichž služby značně napomáhají úspěšnému vydezinfikování společných kancelářských prostor. Ovšem proto, že se kuchyňky a osobní pracovní místa mohou okamžitě znovu kontaminovat, musejí zaměstnavatelé své zaměstnance vyzbrojit znalostmi a nástroji nezbytnými k omezení šíření mikrobů.

*)zdroj: internet

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*